Bejjbii shoppade på inne på H&M idag minsann ;) Jag plockade på honom 2 plagg direkt & han gick in i provrummet & kom ut igen med ett leende "jag tar båda". Haha, sötnos! Det roliga var att koftan som han köpte (assnygg) stod han & pekade på & gapskrattade åt, för han tyckte den såg så fånig ut, haha. Och jag bara "Men guud, den är ju superfin! Du måste prova den." Sagt & gjort, han kom ut från provrummet utan att jag fick se den på & så skulle han köpa den! Klart, jag skulle aldrig ha fel ;) haha!
Jag hittade ingenting. Buhu. Men så är det!
Jag är nöjd ändå, för Kevin köpte en t-shirt med Storbritanniens flagga på, som jag tjatat om i evigheter att han måste köpa ett plagg med det trycket (äääälskar det big time). Så sagt & gjort, han hoppade i den & älskade den. Som sagt, jag är nöjd ;)
Nu är middagen klar & som vanligt en fredag då vi har myskväll så är det Tacos!
Idag testade vi att slopa taco-kryddan man köper i butik & gjorde en helt egen nyttig variant som vi hade receptet på. Innehåller inget socker, inget potatisstärkelse, e-ämnen & allt annat skit som kommer på köpet i alla färdigblandade kryddor. ÖRK!
Så nu ska vi smaka av detta :) Är hungrig så jag spyr snart, så nu hugger vi in! MYSKVÄLL tonight :) ♥
Nu är vi hemma från en lugnare promenad än vanligt med hundarna, så nu är dom nöjda!
Kevin & jag fixar oss för vi ska ut på stan strax! Kolla in kläder, jag såg lite snygga herrkläder när jag var på stan förra veckan, så ska se om han faller för det ;) Jag vill också ha något fint såklart!
Vi får väl se :) Men mysigt att gå på stan tillsammans. ♥
Min vrickade fot börjar bli riktigt skitjobbig, smärtan har blivit värre under kvällen & lilltån & hela utsidan av foten är svullen, aj aj! Jag som precis kommit igång med träningen igen efter mina blåsor! What to do now?! Fånigt att halta fram också.. Gillar jag inte!
Men nu ska jag gå & lägga mig i famnen på världens finaste kille, världens sötaset & tröttaset vovve Nikki & världens sötaste Zlatan. Min fina Leo är liite skeptisk till att dela säng med vovvarna, så han sover gärna i någon av vovvarnas burar istället, haha! Fasen vad underbara dom är, de 3 små busarna!
Jaha, vi for iväg till Rosenholm & skulle kuta 7 km på en timme. Vi sprang upp för backarna, hundarna hängde inte riktigt med & när vi kommer till en lite längre nerförsbacka, brant, så går jag med stora snabba steg i full fart & missar roten som sticker upp ca 15 cm över marken, trampar rakt på, vrickar hela foten & kroppen åt ett håll & hör ett "knak" från min fot & faller rakt pladask i backen.
Kevin kommer bakom mig & där ligger jag i maaaaaassa jord & träbitar & åmar "Aoooow, aooow aoow!!".
Jag kunde inte sluta rulla runt för att det gjorde så ont i foten. Shit! Smärtan kom verkligen direkt & var riktigt intensiv. Jag kunde inte vicka på tårna, det kändes som att foten totalt däckat & det gjorde så ont.
Men bara efter 4-5 minuter fick vi av skon & bara en stund senare kunde jag halta fram & smärtan avtog. Det var bara när jag gjorde ett normalt steg som det gjorde riktigt ont..
Oturligt nog hade vi hunnit 2.5 km & hade 4 km kvar, eller så fick vi gå 2.5 km tillbaka.. Så det var bara att halta 2.5 km hem, hehe. Det tog sin lilla tid & ont gjorde det.
Men vi kom fram till slut.
Så det blev inte mycket till pw & motion, det SÖÖÖG!
Jag gick verkligen hur fort & tufft som helst, Kevin hann inte ens med (& han brukar ligga först när vi går pw) så jag var verkligen supertaggad!
Synd.. Men det blev 5 km även om den sista sträckan knappt var ansträngande.
Men whatever, nu hoppas jag bara att min fot återhämtar sig riktigt fort, för jag vill ut på pw imorgon också!
Ser inte så illa ut kanske.. Men jag har vanligtvis väldigt smala fötter, den där foten är tjock! Svullen. Nu ska jag ligga med fossingen i vädret. Hörs snart!
Något jag inte kan slita mig ifrån när jag väl börjat titta är serien Cougar Town. Kl 11.30 varje vardag går det.. & jag brukar se till att inte sätta igång tv:n vid den tiden, eftersom jag vet att jag kommer att fastna då.. haha!
Kanske skulle ta hem hela säsongen & börja från början? Fattas det bara en crosstrainer at home, sen skulle det gå som på räls för mig!
Mikaela är ett kvinnonamn och femininformen av Mikael och är alltså av hebreiskt ursprung. Mikaela betyder "vem är som gud?". Namnet hade en närmast explosionsartad uppgång under mitten 1980-talet och början på 1990-talet. Sedan dess har populariteten avtagit något. 31 december 2005 fanns det totalt 11 715 personer i Sverige med namnet, varav 6 673 med det som tilltalsnamn. År 2003 fick 298 flickor namnet, varav 106 fick det som tilltalsnamn.
Vilken stavning tycker ni är finast? I prefer mine ofcourse! Michaela.
Sitter i morgonrocken & äter frulle. Bytte ut en kopp med te mot en kopp kaffe, ska se om jag blir piggare av det ;)
Ska göra mig i ordning & gå med hundarna bort till solariet & städa där idag. Sen ska jag möta upp Kevin hemma & käka en liten lunch, sen ska vi minsann åka & promenera hundarna igen! Blir nog samma jobbiga sträcka som igår! Vädret ser kanonfint ut också :)
Nu ska vi se ett avsnitt av en tv-serie, sen blir det kvällspromenad i ziperallerna med vovvarna!
Sen blir det sängen :) Nu känner jag mig sådär härligt trött som man blir av träning. Alla är utslagna här hemma, hundarna är totalt däckade & Leo som bara varit hemma & degat verkar falla för grupptrycket & sover som en stock han med, haha.
Sen har jag idag ätit totalt 1330 kalorier & powerwalken gick väl på ca - 400 kcal iaf. Svårt att räkna ut exakt, men jag är verkligen nöjd! Jag är mätt & belåten & jag mår bra. Så bättre än så blir det väl inte?
Yeyy, nu börjar Idol! & min Bejjbii är fortfarande ledig några dagar, så nu jävlar myser vi till det. Sällskapet är även en Zlatan, en Nikki & en Leo ♥
Hemmagjorda hamburgare av nötfärs. 1 burgare med bröd & 1 burgare utan. Till det en tsk tacosås på varje, 2 skivor ost, sallad, tomat & liten klick tzatsiki! & en stor kopp te till det, mums! :D
Måste erkänna att min dag började så dåligt, kände mig så seg & trött & lat. Så vad gjorde vi åt det?
Jo, vi åkte till arbetsförmedlingen & fick mina papper påskrivna, sen åkte vi till Mio & kikade & sen åkte vi till Rosenholm & intervall-powerwalkade 7 km i skogen. Jag måste säga att det är så mycket svettigare & mer ansträngande att gå i skogen än en raksträcka på 7 km. Inte konstigt, massa små uppförsbackar & kullar hela tiden & det ojämna underlaget gör att man förbränner mer.
Och sen kör Kevin & jag lite intervaller, dvs att vi springer upp för alla uppförsbackar. Vi verkligen kutar! Det är jobbigt!
Jag var helt slut efteråt.. Hade dessutom mina uggs eftersom jag har så ont i mina trampdynor, så det var riktigt klumpigt att gå i dom.. Nästa gång blir det mina pw-skor!
Men nu är jag helt återställd efter min jobbiga förmiddag! Jag är pigg, glad & alert! Ska hoppa in i duschen nu & sen hoppa i min ziperall! Det bästa med att mörkret kommer så tidigt nu på hösten är att vi kan gå ut i våra ziperaller med hundarna vid 8-9 utan att bli totalt uttittade & pekade på.. Haha, ingen ser oss då ju!
Och efter duschen ska vi göra hemmagjorda hamburgare - mycket nyttigare :)
Det var en mycket speciell dröm, en dröm som skulle kunna bli sann men som jag också aldrig någonsin drömt tidigare.
Jag var med Kevin i drömmen när jag helt plötsligt fick riktigt ont i magen. Jag kände mig som en stor uppblåst ballong i magen & det kändes som om någon försökte sticka hål på min ballong, haha! Går inte riktigt att beskriva på ett bättre sätt.. Men ont gjorde det!
Så vi åkte fort som fasen in till sjukhuset där jag fick undersökas.
Dom tog på min mage & röntgade den.
Då säger doktorn att jag är gravid. I 9:onde månaden! Och att det är en liten bebis där inne som sparkar på min mage, därav känslan av att någon försöker slå hål på min mage, haha.
Jag blir helt chockad, på ett mycket negativt sätt & Kevins reaktion är nästan ingen alls. Han bara stirrar rakt fram & säger inte ett ord.
Då säger doktorn det att om smärtan fortsätter & kanske till och med blir värre, då får dom sätta igång förlossningen.
Tror ni jag håller på att sjunka genom jorden i denna stund eller? Aaah, jag trodde jag skulle smälla av.
Jag försökte övertyga doktorn om att han hade fel, jag hade ju inte ens en gravidmage, jag var ju bara fet som vanligt. Men han visade bilder på hur bebisen låg mer mot min rygg, så det var därför det inte syntes!
Helt sjukt!
& ja, timmarna gick & när jag satt där med Kevin som var helt mållös så började jag överväga att faktiskt köra på hela den här mamma, pappa, barn grejen. Jag började gilla tanken.
Och bäst som det var så började det göra riktigt ont igen. I ryggen & i magen.
Sjuksköterskorna rusade in & berättade att det var dags.
Hur det kändes att föda barn i en dröm?
Ja, det kändes som att jag veeeerkligen behövde gå på toa typ. Men det gjorde inte ont, thank god for that, det var ju bara en dröm.
Och fort gick det.
Men tror ni jag fick se min bebis? Nej!
Kevin fångade upp den direkt efter att sjuksköterskorna badat den & allt & han gick därifrån med den.
Jag låg på sjukhuset i 2 dagar & fick inte se min bebis en enda gång. Inte Kevin heller för den delen.
Så kom jag hem till lägenheten (vår nya lägenhet var det) & där i vardagsrummet, satt Kevin på soffan med en liten bebis i famnen & pratade & pillade på fingrarna. Tror ni inte jag dog när jag såg detta eller?
Dom var så gulliga! Och det visade sig att det blivit en liten flicka!
Hon såg ut som Kevin mest, men hon hade mina blåa fina ögon. (yepp, jag älskar mina ögon)
Hon var perfekt! Och Kevin var fullständigt förälskad i henne. Han hade ju tagit hand om henne i 2 dar, helt själv! Och när jag såg Kevin gulla med den lilla bebisen så blev jag sådär oförskämt nöjd. Vi skulle bli unga coola föräldrar till en så himla fin liten tjej!
Och drömmen rullade på i ett ganska högt tempo.
Jag var aldrig hemma & jag minns inte varför. Men jag minns att jag hela dagarna längtade hem till Kevin & min lilla prinsessa.
Kevin var alltid hemma med henne, haha. Så jag antar att jag jobbade.
Jag kommer ihåg att jag ringde ofta & Kevin sa varje gång "Hon är precis som alla andra jobbiga bebisar. Skriker hela tiden. Men hon är sötare än alla andra bebisar, så det gör inget." Ååh, Kevin var så underbar!
Efter 2 veckor så hade vi fortfarande inte döpt henne, för jag var iväg så mycket.
Men jag hade några namn på lager men ville disskutera detta med Kevin.
Men så var vi bjudna på födelsedagskalas för någon (kommer inte ihåg vem?) & jag skulle komma en timme sent eftersom jag jobbade.
När jag anländer till kalaset så kommer pappa, Kevin, prinsessan & Nettan mot mig & berättar att hon har fått ett namn. Kevin har valt namnet Moa.
Jag blir typ förbannad, dom kan ju inte bara döpa min bebis hur som helst! Så jag bråkar med Kevin om detta & det som stör mig är att han valde just namnet Moa, för jag har berättat flera gånger för honom att jag så gärna ville heta Moa när jag var liten. Så det namnet skulle vi inte alls ha.
Då säger han ilsket "Ja, men välj ett bättre själv då!" & jag morrar tillbaka "Ja, inte fan ska hon behöva heta Moa. Då kan hon lika gärna heta något konstigt. Som typ Ofelia! Ofelia ska hon heta!" Detta var ju naturligtvis inte vad jag hade velat att hon skulle heta, men det bara flög upp i skallen på mig.
Och vet ni vad? Kevin & jag tittade på vår lilla bebis & vips så blev vi sålda. Hon var en liten Ofelia.
"Ofelia Elmström" gick jag & tänkte & log.
Så perfekt.
Och att titta på denna underbara lilla bebis med sina fina blåa ögon & med Kevins vackra drag & sedan tänka på att hon var hälften Kevin & hälften mig, det var en helt otrolig känsla. Något av det häftigaste!
Sen tyvärr vaknade jag. Och när jag såg Kevin bredvid mig i sängen så log jag. Jag log världens leende, pussade på hans arm & höll om honom & så sov vi en stund till.
Just då, när jag vaknade, så kände jag för första gången att jag visst vill ha en bebis. En liten Ofelia.
Hur sjukt är det inte?
Vilken dröm! Ofelia Elmström, haha!
Nu har jag vaknat upp ur den där känslan-efter-drömmen-som-håller-i-sig bubblan & nu är jag inte så sugen på att ha en bebis längre.
Men jag har helt klart blivit lite övertygad om att någon gång så ska jag nog ha barn iaf.. Bara inte nu, absolut inte nu!
Men lite sugen blev jag! haha. Underbar dröm. Och vad häftigt att se Kevin så proffsig, han kommer bli en super-pappa! :D haha!
Jag vaknade halv 12, hur utvilad som helst. Inte konstigt att jag sov så länge efter typ 1 dygn som vaken...
Så detta satt som en smäck!
Nu är vi tillbaka från en promenad med hundarna & frukosten ligger i magen. Idag har vi inga speciella planer, men jag ska höra med Kevin om vi kan ta bilen till Västra Mark eller Rosenholm & promenera några kilometer med hundarna i skogsmiljön :) Det hade varit underbart!
Vi har varit på promenad i höstkylan med vovvarna & så har vi kollat Idol.
Jag har druckit en stor kopp vaniljte med honung, loooove. Har ju kommit in en sjuk te-period, haha!
Idag har jag för första gången på månader lyckats hålla mitt kaloriintag på 1200 kalorier. Jag är på g!
Nu ska fettot bort! I'll bring you down down down!
& jag tänker inte skriva mycket mer. För bredvid mig på divanen ligger Kevin i mjukiskläder & ser sådär oförskämt söt ut med Nikki hos sig. Hur kan jag motstå?
Tänk att vi kan gå & lägga oss tillsammans inatt & sova bredvid varandra hela natten. Wow. Jag är i himmlen!
Jag har fasen nästan saknat sönder mig själv efter dig. Det känns helt overkligt att du inte ska åka till jobbet ikväll.. Jisses. & nu väntar flera flera dagar & kvällar tillsammans! Jag är så lycklig!! Du är mitt allt hjärtat ♥
Jag har velat köpa ljusa, typ puderrosa kuddar till sängen! Det är så fint & romantiskt & äntligen hittade jag 2 stycken! Jag hade turen att hitta kuddarna på samma sida som jag tänkt beställa julkuddar från. Så det blev hur bra som helst ju! Beställde 2 av varje kuddfodral. Nöjd :)
Allt gick bra på ungdomsmottagningen, dom kollade mitt blostryck ( som var superbt) & ville kolla läget med mig & så :)
Jag berättade om mitt missnöje med vart jag befinner mig i livet - jobbmässigt, dvs inte alls. Hon beklagade detta & frågade om det fanns något annat jag kunde göra för att fördriva tiden med, som studier mm..
Men det intresserar mig inte alls så då sa hon "Men barn då? Ni har inte funderat på att skaffa barn?"
"Åh Nej" svarade jag & hon log, "Jo men barn tar upp massa tid, då har du något att göra". Jovisst, men nej tack!
Haha, kan se framför mig hur jag kommer hem från jobbet, min sista dag på jobbet tillochmed. Kevin står i köket & jag ropar från hallen:
- Älskling jag har blivit arbetslös..
- Ja men då gör vi barn då!
hahaha, nä. Jag kan nog hitta något annat att underhålla mig med än barn ;)
Under dagen har vi hämtat vovvarna som ska bo hos oss några dagar nu, så underbart!
Sen åkte vi till mami som hade vovvarna under tiden som vi handlade!
Sen hämtade vi dom igen & åkte hem. Nu lagar vi mat, riktigt god & nyttig mat!
Japp, nu börjar mitt nyttiga liv, på riktigt! Nu jäääävlar!
& Kevin är så gullig, han kommer köra samma race som jag, för han gillar nytttig mat & har till skillnad mot mig, inga problem alls med att sluta äta onyttigheter.. Jag lär ju få ett helvete bitvis. Menmen, nu hjälps vi åt!
& nu är maten klar. Tur jag hann uppdatera er så ni vet vad jag haft för mig ;) haha! Tänk om ni inte visste... haha!
Igår fick jag en försenad present av Nathalie. Hon vet vad jag gillar. Finns det någon godare variant av lakritz än turkisk peppar? Jisses så gott! Tack!
Jag beställde en eyeliner av Vendela för en vecka sedan & igår fick jag det. Det är som ett stift som du bara målar på. Testade den idag & den var bra! Dock lyckades jag förstöra tippen på det, från början var det mycket spetsigare, men jag satte på locket & mussh så blev det lite mos av den tippen.. Hehe, klantarsle! Men det blev fint ändå :)
Vendela beställer regelbundet av Oriflame & katalogen finns tillgänglig för alla som kommer till solariet om det är så att ni vill beställa. Jag brukar beställa något. Finns många billiga & bra erbjudanden! Så har ni vägarna förbi Sol och Omtanke så kan ni ju kika i katalogen! :)
Nu är det fjärde eller kanske femte natten som jag inte kunnat sova. Och det är inte att jag är vaken fram till 02.00 eller så, utan jag sover inte alls!
Inatt gick jag & la mig vid 00.00 & jag låg där & blundade, bytter position hela tiden för inget var bra, trots att jag hade alla fönster öppna så var jag för varm. Klockan blev 03.00.. Sen var hon 04.30.. & on and on and on.
Till sist, när klockan visade 07.28, så ser jag Kevin stå vid sängen. Då hade han precis kommit hem från jobbet. Han kröp ner hos mig, jag hade sprängande huvudvärk men så fort han höll om mig så lyckades jag somna. Jag sov till kl 08.30. Så en timme har jag sovit nu på morgonen.
Mitt huvud väger bly & jag har sån sveda i ögonen & sån huvudvärk att snart sprängs nog skallen på mig..
VARFÖR kan jag inte sova?
Mitt hjärta slår så hårt när jag går & lägger mig & det slår så jag känner det i hela kroppen. Ljudet är irriterande, & varje slag gör mig orolig. Jag känner mig orolig & stressad. Men jag vet inte vad jag oroar mig för?!
Och nu har jag tagit en lång dusch & nu måste jag snart skynda mig för jag ska till goingarna på ungdomsmottagningen kl 11.00
Men jag vill bara krypa ner hos Kevin & göra ett sista försök att sova.. Aj mitt huvud.
Jag ska förändra min kost helt & hållet från & med nu & försöka promenera eller cykla eller gymma varje dag. Iaf se till att alltid ha rört på mig minst en timme om dagen, beroende på vilken aktivitet jag utför. Då ökar jag chansen att få sova. Så långt är jag medveten om det.
Men jag tror inte att min sömnbrist är baserad på dålig kost & dålig träning - faktum är att jag tror inte det utgör någon stor precent alls i detta... Det är något annat som ger mig sån oro när jag lägger mig i sängen. Det är något annat som stressar mig & som gör det svårt för mig att slappna av.. Men vad?
Och nu, det surrar i hela huvudet på mig & tjuter lite också. Och trycket, shit. Känns som att jag är under vattnet & har tryck i öronen som spridit sig till hela huvudet. Och tungt är det.
Ikväll har vi varit i Lyckeby & handlat. Som ni fick se i ett inlägg lite längre ner, så köpte vi 2 stora golvspeglar till nya lägenheten! En i vitt & en i silver :) Så fina! (ja, vi behövde 2, haha)
Sen åkte vi hem till mamma & hämtade lite grejer & lämnade speglarna där, vi får verkligen inte plats med mer grejer hemma hos oss just nu..
Sen åkte vi inåt stan, jag storstädade solariet så det blev skinande rent & sen dog bilen. Poff så var den ostartbar. Så först kom Eric för att hjälpa oss starta den, men utan resultat. Så då åkte Thomas från Hasslö för att hjälpa till & Kevin & han fick igång den tillslut.
Så jag gick hem & åt middag kl 21.00, waaay to late. Har dessutom inte ätit någon lunch idag. Inte varit hungrig på något eller så. Inte så bra.
Och nu har Kevin stuckit till jobbet & jag kollade precis ett avsnitt av SATC & drack en kopp te (mitt nya beroende håller i sig).
Jag ska krypa ner nu med Leo & sova.
Imorgon har jag faktiskt en anledning till att stiga upp, har ett möte kl 11.00 & sen ska vi ha hundarna ♥ Vilken lycka! Då blir det promenader. Fettot behöver göra allt med sin kropp förutom att sitta still eller äta, typ.
Men jag har så jäkla dålig placering av blåsor på mina fötter.. På trampdynorna sitter dom små jävlarna så varje steg jag tar är ren smärta. Så nu när jag tänker efter så blir det nog inte mycket promenader med hundrarna iaf.. Inte sådär 7-9 km iaf. Menmen, med dubbla "lena" strumpor & uggs så minskar smärtan rätt bra. Lite svettigt bara, haha.
Ajja, nu spårar inlägget ur känner jag & jag är trött. Man blir utmattad på ett helt fantastiskt sätt av att gråta, eller hur?
Alltid när jag tittat på Titanic eller Moulin Rouge så somnar jag som en stock. Alltid lika utmattad av allt bölande, haha.
Jag somnar lite glader också, Kevin är ledig i många många dagar nu. Saknat honom så mycket ju! ♥ Leo också. Han jamar efter Kevin när han åker. Gullet. Nu ligger han hos mig.
Nä, dags att hoppa från soffan till sängen. Natti!
Jag kollar just nu på kanal 7, där Medium visas just nu.
När det startade för många år sedan, år 2005 faktiskt, så satt jag alltid fastklistrad varje Torsdag i soffan hemma hos mamma, tillsammans med mamma.
Och nu när jag hade kanal 7 igång så hörde jag helt plötsligt introt, introt till Medium. Och vilka minnen som ploppade upp i mitt huvud. Och genast tänkte jag "gud vad jag saknar kvällarna med mamma när man boddehemma..".
Faktiskt så är det riktigt riktigt jäkla sorgligt att jag vuxit upp & flyttat hemifrån. Jag saknar det jätte mycket. Att äta middag med mamma, sitta hemma & bara prata med mamma, kolla på tv med mamma, eller åka & handla med mamma. Att bara vara hemma & vara i närheten hela tiden.
Jag vet inte om jag nämnt det innan, men ni upptäckte det nog precis, men jag är världens mammagris.
Min mamma är världens bästa & jag ser det alltid som en komplimang när någon säger att jag liknar henne.
Och efter denna skitdagen rent ut sagt, med säkert hundratals tårar, (hej grym huvudvärk) så saknar jag henne nu, sådär galet mycket.
Tänk att få sitta där i soffan, i det alltid så kalla vardagsrummet, men med värmen från kakelugnen, med min värmekudde på knäna, med en kopp te & med mamma bredvid, som antingen läser en bok, plockar i håret eller filar sina naglar, med Medium på tv. Jag älskade dom kvällarna, men det var svårt att förstå just då hur mycket dom betydde, eftersom det hände ganska ofta.
Nu, när jag sitter här ikväll, med Medium på tv, ensam, så hade jag kunnat ge nästan vad som helst för att få sitta där igen, hos mamma. Bara vi två. Eller syrran också.
Så underbart!
Vad dålig man är på att uppskatta allt det som egentligen är viktigast här i livet. Det är lätt att glömma att inte ta saker & ting för givet. Eller hur?
Saknar mammakvällarna hur mycket som helst. Hur mycket som helst.
Kevin ligger i sängen & sover (han har jobbat natt) & Leo ligger hos honom.
Jag ser ingen anledning för mig att vara uppe, så jag kryper ner till dom & vilar. Jag ska nog läsa i min nya bok jag fick igår, den om lantlig inredning.
Ni får höra mer från mig om några timmar. Idag vill jag bara vara med Kevin, oavsett om han är vaken eller inte.. Har inte träffat honom på evigheter.
Så jag kryper ner till honom nu igen. Jag sov jättedåligt inatt & drömde en obehaglig dröm & en bra dröm. Tänk om man kunde välja att gå tillbaka till den bra drömmen när man sluter ögonen, så poff, var man tillbaka i den. Det hade varit häftigt!
Kanske det går om man verkligen verkligen vill & försöker? Ja, men det kanske jag skulle göra då! :D
Såg denna när den hade premiär. & jag gillade den verkligen, så jag tänkte se den igen! I sängen, med Leo hos mig. Så somnar jag gott sen :) Vill verkligen bara somna & sova djupt en hel natt! Så godnatt! :)
Jag känner mig konstig. Är lite yr, har huvudvärk & är trött.
Kevin ska sticka till jobbet snart & nu vill jag verkligen bara ha honom hemma. Kan inte minnas sist vi umgicks? Men detta är hans helvetes-vecka, då jobbar han 6 dagar natt... Så vi ses ju ingenting. Sucks!
Saknar honom ♥
Gosar ner mig i min rosa tjocktröja som jag är galen i eftersom den är så skön.
Godnatt tänkte jag skriva nu, för så trött är jag. Men jag ska se om jag får tag på en riktigt rolig film så ska jag skratta massa istället :)
Jag fick en fantastiskt mysig inredningsbok av mamma, med inspiration för att göra hemmet mer romantiskt, lantligt & elegant. Denna ska jag läsa igenom ordentligt!
Jag fick också ett överkast som är till en stor dubbelsäng, vilket är perfekt eftersom vi kommer byta upp oss från vår 1.20 säng till en 1.80.
Sen fick jag bordet ni vet, som jag fick tillsammans med taburetten, den hade ju mamma betalt. Det var en tidig födelsedagspresent. Sen fick jag pengar till MIO också :) Tusen tack mami! & vad bruna dom var.. Nyss hemkomna från Kreta.. Inte avis alls, hihi.
Skulle jag ha kalas med släkten. Och kolla på Bejjbii, vilken frisyr! & kolla Linus, vilken liten skit han var, aaaw ♥ & kolla jag, så smal & fin! Ja, det har verkligen hänt en del..
Men jag älskar kortet på Kevin & Linus. Älsklingar!
Det är alltså Söndag idag? Jag trodde det var Måndag. Jag var helt övertygad. Konstigt.
Idag är det iaf Söndag, nu har jag förstått det. Så idag behöver jag inte alls gå bort till solariet & storstäda, eller åka till Maxi & veckohandla.. Det ska jag göra när det är Måndag. Och det är det ju inte idag - kom jag ju precis fram till.
Så idag ska jag helt enkelt vara tyst som en mus fram till 15.00. Då ska jag väcka Kevin & kl 15.30 kommer mamma för att fira mig. Hon låg ju i en solstol på Kreta på min födelsedag, sen anlände hon till ett kallt Sverige igår. Så idag får jag äntligen träffa henne :)
Jag har börjat dagen med att duscha. Jag skrubbade mina ack så söndriga fötter. Inga förhådnader här inte. Men blåsor? Sår? Hud som lossnar? Ja, på samtliga. Nu skrubbades dom väck!
Jag är så sugen på att gå ut & powerwalka, men mina blåsor tillåter det inte. Jag har sjukt ont i mina trampdynor. Snart har jag haft ont i en vecka. Så det försvinner nog snart. God, I hope so.
Hm, något mer som måste tilläggas? Ja, just det. Jag ska ha en riktig Michaela-kväll ikväll.
Kevin ska jobba & jag ska bunkra upp med film, skratt & gottit. Sen ska jag bara vara.. Ingen dator utan bara film. Film som gör mig glad. Låter bra va?
Tur att det inte var Måndag idag som jag först trodde, då hade jag inte fått ha en Michaela-kväll. Så hej Söndag! Nu måste jag sluta skriva för min gröt är snart kallare än rumstemperaturen här inne.. & vi har det ganska kallt.
Det här tyckte jag var riktigt bra gjort faktiskt! Det är likt bloggerskan, men ändå lagom överdrivet. Störtskön video! Men kolla bara fram till 1.10 minuter.. för sen spårar det ur & blir dåligt..
Men innan dess, klockrent! Nu gäller det bara att man har läst bloggen ett tag så man fattar allt.. annars är det inte lika kul!
Åh, jag har rensat svamp, fryst in någon liter & resten finns i kylskåpet.
Jag har städat & plockat in alla glas från gårdagen i diskmaskinen.
Nu ska jag vika kläder, dricka te & smaska på min choklad jag fick av Amanda & Gina igår, en mörk god choklad.
Jag ska passa på att se någon bra serie eller något & bara mysa. Så skönt att ha egentid ibland. Fast jag är aldrig riktigt själv, Leo är ju alltid hemma ♥
Hur som helst, Emma, jag & Ronja stack till skogen & plockade mängder med trattkantareller.
Efter någon timme åkte vi till MAX & käkade hamburgare. Jag hade ju inte ätit någon frukost som vanligt när jag är bakis, så vid 16.00 så var jag gaaanska hungrig. Så det fick bli en meny, mums!
Det blir inte mer mat idag kan jag tala om.. Hur mycket jag än vill steka lite kantareller så får det bli bara te istället.
Vi satt ganska länga på MAX & pratade. Jag hann typ bara komma hem & gå in i vardagsrummet innan Kevin skulle till jobbet.. Trist, men så är det :)
Så där har ni min dag. Jag kollade ett avsnitt av Mildrer Pierce under tiden som jag rensade svamp. Perfekt. Så bra serie. Ett avsnitt kvar, sen är den slut. Serien består ju bara av 5 avsnitt.. Men se den om ni gillar "gamla" filmer. Den utspelar sig för 100 år sedan (inspelad 2010).
Aja, jag måste upp & röra mig för att bli människa igen.. Kanske gå ut på en liten promenad. Frisk luft hade suttit fint. Men först te!
Nu ska jag iväg med min dejt Emma. Vi hade så himla trevligt på vår senaste dejt, ni vet, då när vi plockade svamp.
Så idag ska vi göra om det! Mitt mål idag är att ta varenda trattkantarell som finns. Kom fram till att jag tycker bättre om trattisarna än de gula kantarellerna.. Mitt mål är en hel ICA-kasse idag. Synd att jag är såhär seg just nu, men jag tror jag kommer piggna till rejält efter någon timme i skogen! Frisk luft hjälper mot mycket.
När det är 4 tjejer på plats, ja då lägger han sig med magen i vädret & fjäskar. Han njuter av det kvinnliga sällskapet kan man väl säga.. Haha. Älskling ♥
Sitter i min nya myströja jag köpte idag & käkar sushi. Har hällt upp ett glas vitt också, de 3 små aporna & på tv rullar Adam Alsings program, tummen upp för det!
Efter middagen blir det musik & så ska jag göra mig i ordning :) Snart kommer tjejerna! ♥
Jag hittade faktiskt 1 tröja, som kanske är för stor. Jag tycker den ser ut att vara det, men hon i butiken insisterade på att jag inte skulle ha en s för den ska vara oversize. & det fattar jag med, men tänk om den töjer sig minst lilla, då är det typ kört. Men men, jag ska gå här hemma & känna efter. I så fall om jag gillar den, så är det nog den som åker på ikväll!
Köpte också en sån där härlig mjukiströja, tajtare modell som går ner för rumpan. I en puderrosa färg (jag har fått rosa-fnatt) som förmodligen gör att jag ser blek ut, haha! Men jag tycker om den :)
En liten ring fick följa med hem också.
Och här hemma sitter min Leo & glor på mig & bredvid honom sitter Nikki & glor på Leo (hon letar efter första bästa tillfället att bita i hans ben, haha) & Zlatan ligger på kudden & sover en bit bort. Mysigt.
Dock ingen ro för de små sötisarna, för nu ska jag dammsuga! Heja heja, det gillar dom inte!
Inte jag heller. Jag dammsuger inte utan öronproppar.. AVSKYR höga ljud. Så öronproppar på! & nu jäklar ska jag få tag på varenda liten dammtuss!
Idag har jag slående planer & mycket att göra - äntligen! Skönt att jag också får längta efter en fredag ibland :)
Måste städa, hinna ut på stan en snabbis, göra mig i ordning & sen kommer mina gäster tonight!
& inte ska vi bara skåla & ha det trevligt, jag har laddat upp med singstar också!
Singstar är en sån där grej som alla innerst inne älskar, alla vill grabba micken & ta i för kung & fosterland, men ingen vågar. Inte när det finns någon som kan se eller höra.
Men jag är en sån som skiter fullständigt i vad andra tycker när det kommer till singstar. Jag sjunger nykter som lite berusad. Jag ställer mig inte med micken i handen, med tron om att jag ska golva alla med mina fantastiska röst. Tvärtom, jag ska sjunga & ta i & fokusera på att sätta tonerna, sen om det låter som en tupp som galer på morgonen eller inte, det skiter jag fullständigt i. Och jag vill bara poängtera här att jag har fått bekräftat så mpnga gånger att jag tappat räkningen, att jag har en hemsk röst. Så det är inte så att jag tror att jag kan sjunga bra, haha!
Jag har varit på sååååå många fester där det funnits singstar & inte EN enda gång har jag hört någon som sjunger BRA (om med bra menar jag alltså riktigt fint, finns många som kan sjunga rent, men inte många somsjungerfint). Inte heller någon som sjunger katastrofalt dåligt.. eller jo, jag tar tillbaka det. Det har jag.
Men jag älskar verkligen singstar, för jag älskar att sjunga. Och jag bryr mig inte ett strunt om att jag skämmer ut mig, för det gör man inte. Alla tror att de skämmer ut sig, men egentligen, vem bryr sig?
Särskilt på fester då folk efter 4 glas äntligen vågar ta ton, då är det ingen som dömer.
Så kära gäster, ikväll sjunger vi singstar! :D
Jag ska gala & ta i, det enda jag oroar mig för, det är vad grannarna ska tycka, haha! Nä, men dom festar så ofta & håller sånt jäkla liv att nu jäklar är det min tur att få ha fest! & det vet dom om!
- Nu lämnar vi singstar en stund. Ikväll kommer det bli toppen & som alla dagar då det vankas fest, så är det sushi-dags. Vilket också kommer bli idag. Längtar redan nu till sushin. Men hur kan jag inte göra det när jag sitter här med en skål fibergröt som jag gör varenda jäkla morgon... Can't blame me?!
Men för att hinna med allt så ska jag hoppa ur mina myskläder & sätta igång!
Man kan väl säga att jag hade nytt statistik-rekord idag, eller publikrekord som jag vill kalla det.
Ni är trots allt min publik. Ni spanar på mitt liv, mina bilder, mina tankar & allt som kan tänkas finnas i mitt liv eller i mitt huvud.
Jag misstänker att min blogg legat länkad någonstans idag, för såhär många läsare brukar jag inte ha!? Hade varit så kul om någon av ni 1541 personer (& det ökar för varje minut, ska bli intressant att se hur hög siffran kan bli innan midnatt) kunde skriva vart ni sett min blogg? Jag tänkte direkt att den förmodligen legat på blogg.se förstasida, men nej. Jag kan inte hitta den.
Så kan inte någon lämna en kommentar om hur ni hittade hit? :)
Hur som helst är det jätteroligt att ni hittat hit! Å andra sidan så spelar inte statistiken någon roll för mig.
Jag nöjer mig lika väl med 150 läsare som med 10500 läsare. Det är skitsamma.
Som jag sa till Emma idag, så skulle jag inte kunna ha en riktigt paus från datorn frivilligt, för jag MÅSTE få skriva här.
Jag älskar att planera inlägg, skriva om saker som antingen berör mig eller om helt ointressanta saker. Spelar ingen roll om det är ett inlägg som ni finner intressant eller inte, jag bara måste få göra det som jag älskar - skriva.
Men det är självklart kul att det är så många på sista tiden som börjat följa min blogg. Kul att jag kan glädja någon med hjälp av min blogg, mer än mig själv. För jag bloggar för min skull. För fan vad kul det är att skriva! & vad kul att så många tittade in idag. Hej på er.
Är hemma från bion nu & vad överraskad jag blev. Positivt överraskad! Den var bra ju! & riktigt riktigt spännande!
Fast de flesta filmer blir riktigt bra - om man ser dom på bio. Så svårt att avgöra om den hade varit lika spännande hemma.. Men ja, jag satt som på nålar många många många minuter under filmen. Tummen upp!
Biosällskapet var som alltid jag, Kevin & Dennis :) Vilka annars liksom, ha ha.
Nu är vi hemma & ska krypa ner & sova. Har en bra helg att se fram emot & att ladda till.
Ska bara se till att kela lite med Leo innan jag somnar, han har helt klart saknat oss. Min bebis ♥ love u!
Hade en riktigt trevlig stund på stan med Emma! Handlade en halsduk, 3 par underkläder, 4 par strumpor & 2 puder. Kul, eller inte, haha.
Hade velat hitta lite fina höstkläder, men utbudet var inte bra! Som vanligt...
Sen satte vi oss på 3G & tog en kaffe. Snackade i en evighet, vi har väldigt intressanta samtalsämne varje gång, hahahah! Vi måste skärpa oss Emma, haha.
Vi har planerat helgen också, imorgon är det party hos mig :) Ska bli kul!
Synd att lägenheten är lite som ett kaos nu med alla flyttlådor & grejer, men whatever. Största plusset, jag har singstaaar! :D haha! & tjejer, ni kommer fasen inte undan!
Tycker faktiskt att något av det roligaste med fest är singstar! :D haha!
Kommer bli en grym helg, jag har lite planerat :) kul! Nu för tiden blir jag överlycklig om jag har minsta lilla planerat, som typ ett möte på ungdomsmottagningen eller om jag så bara ska ut & gå med någon. Så jäkla tråkigt att vara arbetslös. Suger!
Jag lever, men jag har kämpat med ett beroende jag har hela dagen.. Sex and the city. Har kollat 10 avsnitt nu.. & gjort mig i ordning & städat, men allt samtidigt som jag hade ögonen på tvn.. haha.
Men nu har jag vaknat ur min tv-koma & ska ut på stan med Emma.
Måste shoppa smink, underkläder & lite annat! Sånt tråkigt som man inte vill lägga pengar på egentligen. Menmen!
Kanske hittar något fint också! Ska inviga mina kängor idag. Älskar dom, men jag vet inte om jag ser klumpig ut i dom? - jag stoppar mig själv just där, för det är när man tänker i dessa banor som man ska stanna upp. JAG sa precis att JAG älskar mina kängor, men precis efter det lägger jag till att jag känner oro för att dom som ser mig, ska tycka att jag ser klumpig ut i dom. VARFÖR BRY SIG?!
Det är sååå många som kan älska ett plagg eller ett smycke eller whatever men inte våga använde det in public för att dom är oroliga för vad alla andra tycker. Sluta tänk så!
Sen jag blev besatt med The Ark när jag gick på mellanstadiet så har jag kämpat med att inte bry mig om "pinsamma" saker.
För egentligen, går världen under om en enda människa tycker att mina skor ser klumpiga ut, really? NEJ!
Dessutom älskar jag dom så mycket att jag skiter i vad andra tycker.
& mitt i detta bry-er-inte inlägg, så skriver Emma att hon är redo för shopping! Så måste sticka!
Kom ihåg, it's your right to laugh at me and in turn that's my oppurtunity, to feel brave!
Imorse tog jag en lååång varm dusch, en lång frukost där jag hann med 2 koppar te! Mums, jag har verkligen gått & blivit galen i te. Dricker flera koppar om dagen, nom nom.
Sen dess har jag kollat 2 avsnitt från min Sex and the city boxen, looove! Ska alldeles snart ta mig i kragen & göra mig i ordning & göra min lägenhete i ordning. Ser inte klokt ut här idag, ha ha.
Sen tar Bejjbii & jag en lång promenad med vovvarna! Dom ska hem idag, sötisarna! :(
Men dom kommer nästa vecka igen :)
Ska bara kolla klart sista avsnittet av SATC nuu! :D
Jag vet inte om det är för att klockan är tolv på natten & att jag är övertrött men hur kul är inte detta klippet??!! Exakt sådär gör Leo med, men att se det i slow motion var det roligaste på länge, hahahaha!
Efter långpromenaden vid typ 7 (?) så har Nikki lekt & jagat Leo så mycket att hon slängde sig på golvet & flåsade av trötthet, ha ha! Leo var ganska trött han med.
Zlatan har legat bredvid mig med huvudet på min mage & snarkat (!!!!) i nästan 1 ½ timme.. Dessa underbara djur! Aaw, men det var ganska irriterande att lyssna på hans snarkningar.. Försökte se lite avsnitt från Mildred Pierce så fick höja volymen för att han snarkade så högt. Söte!
De sista timmarna har Nikki sovit hos mig & Zlatan i soffan & nu kom vi precis hem från sista promenaden för idag. Kevin kom nyss hem från jobbet så vi gick ut med hundarna direkt så de fick springa av sig lite inför natten.
Jag gick ut i min ziperall & inget smink, skönt. Ingen kan ju se något ändå i mörkret. Riktigt härligt & kyligt väder ute. Love it.
Nu är klockan strax midnatt så nu ska jag krypa ner & sova...
Så vidrigt det är. Läser på en skvallersida om Vogue som använt sig av en 10-åring på sitt omslag.
Hon är iklädd klackar, massa smink & vuxna kläder för att se så vuxen ut som möjligt.
Det som är så skrämmande är att hennes kropp är identisk med många modellers, skådespelare, artister mfl, idag. För ni vet väl att dagens ideal säger att DU ska ha en vikt, bmi & mått som en 7 åring. Dvs, supersmal!
Tänk er själva en normalviktig liten sjuårig tjej & placera sedan ditt huvud på den kroppen & öka längden med ganska många centimetrar. Voila! Du blir lång, smal, utan kurvor, mager & HELT INNE! Helt sjukt.
Vad fan ger det för signaler att låta en liten flicka på 10 år posera som en vuxen på ett omslag, på en av världens största tidningar? Herreguuud!!
När jag ser sånt här & sen ser bilder på kända profiler, modeller men också mindre kända kvinnor, med anorexia, så får jag sån lust att aldrig någonsin röra på mina ben igen. Jag blir rädd att jag ska bli fast i det där tänket som alla dom har.
Jag är hellre FET enligt modevärlden, enligt den ytliga världen, än sjuk & styrd av en sjukdom som anorexia, bulimi eller vad det nu kan vara, eller styrd utav den ytliga världen med en konstant besatthet av vad jag inte får äta. Hellre en kropp med något att ta i (mycket att ta i) & välmående, med rätt att äta, än att vara smal som en sticka, med ben som sticker ut & med konstant hunger & trötthet.
Det är inte värt att slänga bort sin enda stund på jorden på att svälta sig själv för att det är snyggt? & där måste jag tillägga direkt, är det verkligen snyggt med anorektiska människor?! Va?! Seriöst? TYCKER NI DET?!!
Jag har många gånger på fester tagit tillfället i akt & frågat killarna vad dom föredrar, kurviga tjejer eller smala. & jag uppskattar statistiken till att ca 85 % av alla jag frågat sagt kurviga, ca 5 % har (korkat nog) sagt att tjejer ska vara smala utan kurvor, men med jätte bomber & gärna stora läppar & de övriga 10 % har sagt att de föredrar en tjej med lite mindre att ta i.
Detta är ju alltså inga exakta procent överhuvudtaget, men nästan alla tyckte att kurvor var det mest attraktiva & många frågade varför vi ens bryr oss om vad idealen säger, för det är korkat. Och där har dom helt rätt.
Så seriöst tjejer, fråga era killar om han skulle föredra ditt huvud på en 7-årig flickas kropp, eller om han skulle föredra dig naturlig, hälsosam & med kurvorna på de naturliga & därmed rätta ställena. Jag tror ni vet vad han kommer att svara. (han föredrar dig förmodligen som du är)
Spyr på Vogue som gjort såhär & jag spyr fortfarande på idealet idag. Spy inte upp maten för att bli smala, spy på det sjuka idealet istället & var hälsosamma, lyckliga & njut av livet & allt det goda som finns där istället!
DÄREMOT gillade jag Vogues kurviga nummer (men jag har svårt att tycka att tjejerna är kurviga, de är ju normala, men med dagens ideal så är väl alla över str S kurviga..). Dom är snygga, sexiga & ser sååå mycket mer levande ut än vad alla undernärda modeller gör!
Varit ute på morgonpromenad, ätit frukost & nu är det gos i soffan. Känner mig lite dålig idag & vädret är ju örk, så stannar nog hemma.. Hoppas inte jag håller på att bli sjuk bara!!
Vovvarna & jag gick i 25 minuter i det UNDERBARA vädret nyss. Det är sådär riktigt höstkallt, det är mörkt & stan är tyst. Luften är så kall & klar att den rengör alla luftvägar (ja, minus alla avgaser då vaa) & alla fina lampor är tända. Jag älskar höstmörkret.
Kevin är fortfarande på jobbet, han jobbar kväll idag med men är hemma om en timme ungefär.
Nu leker vovvarna med våra innetofflor här bredvid mig, dom varvar lek med kel & ibland retas dom med Leo.
Det är helt underbart att ha hundarna här. Nu när vi inte haft dom alls speciellt mycket på de senaste månaderna (senaste året känns det som) så har man typ glömt hur underbart det är att ha dom här. Så nu när jag sitter här så slår det mig hur varm & lycklig jag blir, bara av att se på dom. Så söta små djur som kan ge en så otroligt mycket, bara av att finnas till, bara av att bita varandra i benen eller av att sova en bit längre bort på soffan.
Så himla härligt att dom är här & turligt nog så ska dom stanna här tills Torsdag :)
Mysigt med hundar & katt! Min dröm ju!
Nu ska jag se andra avsnittet av Mildred Pierce, jag såg på aftonbladet att serien vunnit pris på Emmy galan häromdagen, dessutom ser jag att fantastiska Kate Winslet spelar huvudrollen, så jag var ju tvungen att direkt kolla upp detta. & första avsnittet var bra, så nu ska jag kolla vidare. Sen kommer Kevin & då ska vi mysa alla 5, haha! Stor familj nu, så mysigt!
Kolla så vacker hon är. Smälter. Tänk att hon slog igenom i Titanic. Wow. Världens bästa film & mycket av det beror på henne. Hur som helst, här ser ni henne ta emot priset för Bästa kvinnliga huvudroll i en mini-serie eller film, för rollen som Mildred Pierce i serien med samma namn. En självklar vinnare.
Idag köpte jag äntligen en ny puderborste! Har behövt en ny i 2 månader tror jag.. shame on me! Är ni också dåliga på att byta ut era sminkredskap? De blir ju riktigt äckliga efter ett tag (trots att det inte syns så samlas ju massa bakterier & annat äckligt, örk).
Så idag köpte jag en ny & den köpte jag av Vendela efter nagelbehandlingen!
Alla dessa produkter är till för fötterna, kroppen & håret.
Fick dessa av Vendela idag & tänk att jag så sent som igår tänkte att jag skulle behöva köpa något för fötterna, men också en sån där body cream med god doft, & så hade hon sånt idag! Hur bra som helst! :D Tack!
Långa fina naglar är ju självklart jättefint! Jag älskar röda naglar eller bara naglar med vita tippar.
Men eftersom jag på sistona börjat gnaga lite igen på mina naglar så är dom korta igen (dock inte i närheten så katastrofalt korta & äckliga som dom alltid var förr), så det fick bli förstärkning & ett rosa lack på det idag när jag var hos Vendela.
Jag älskar ljusrosa nagellack. Det ser så fräscht & sött ut. Är man dessutom solbränd så blir det dubbelt så fint!
& nu när mina naglar är så korta så är dom som små söta rosa pluppar, haha.
Längtar tills dom växt ut :)
Det är lite mer "lysande" rosa irl. Mot en mörk bakgrund så lyser dom, hihi.
Vi har precis kommit hem från en 40 minuters höst-kylig promenad på så mycket gräs som går att hitta i stan. Nu ska jag fixa middag, magen kurrar! Puss på sötvovvarna ♥
Efter att ha fått naglarna gjorda utav Vendela så är de nu "hårda" & jag kan inte bita på dom, haha.
Skitbra! Hon la en ljusljus rosa lack över så nu är dom sådär små, rosa & söta :)
Vi har varit & handlat & nu sitter jag & fryser lite i soffan med en hund på var sida om mig, mysigt! Snart ska jag ta ut dom på en promenad & ikväll ska jag ha en ordentlig Michaela-kväll med mys & allt vad det innebär att ha en Michaela-kväll! Behövligt somethimes :)
Jag har inte mycket mer att dela med mig om till er just nu, så nu ska jag glo lite på tv!
Sov ju som sagt ganska dåligt inatt, så jag är ganska så trött..
Åååh vad trött jag är. Hade ställt alarm på 09.15, sov så dåligt inatt dessutom.
Men jag får dricka mitt te, piggna till & palla mig bort till solariet. Där ska jag gå till Vendela & få förstärkta naglar. Det behövs kan jag tala om! Annars blir de aldrig långa, ha ha.
Idag ska jag också ha hundarna, som ska sova över hos oss också :) Hihi, så mysigt!
Då blir det några mysiga promenader idag & imorgon också, det bästa med att ha vovve!
Men nu ska jag svira om till något mysigt lite fort & gå bort dit så jag inte blir sen! tjing!
Först kom pappa med alla mina syskon & Nettan. Dom hade tårta med sig, god prinsesstårta (den tårtan gillar jag faktiskt, hihi) & så fick jag presentkort på Mio! :D TAACK!!
Barnen busade som vanligt & det var mer eller mindre en cirkus här hemma, haha. Men så är det med småttingar! Efter 1 ½ timme skulle de precis gå när mormor, kusin Ellen & Kalle plingade på dörren. Kort & gott bytte gästerna av varandra, haha! Pappa & dom åkte & jag + mormor, kusinerna & syrran Nathalie gick till Montmartre & käkade middag. Haha, Montmartre idag igen.. Stammis där eller vad?
Åt god mat & sen gick vi hem till mig igen, drack kaffe & kollade på mina gamla sagor som jag skrev när jag var 7 år, skrattade massa & pratade. De har precis åkt & mormor har skrattat tills hon började gråta & lyckades få kramp i magen, haha!
Utav mormor fick jag lite pengar & en fin blomma & utav kusinerna fick jag pengar :) Alltid bra att ha ju, speciellt inför flytten! :D & utav syrran fick jag dyra hårprodukter, najs! TACK ALLIHOPA!
Haft en sjukt bra & lyckad födelsedag.
Nu är jag ensam hemma eftersom Kevin jobbar till 23.00 ikväll.. Men jag ska sätta igång Due Date nu (så sjukt rolig film) & skratta mig full av lycka.
En påse godis hade inte suttit fel som avslut på min första dag som 21 år gammal.. Men jag orkar inte gå till Hemmakväll, haha. Skippade ju efterrätten för jag hade tänkt käka lite godis istället (& jag tycker inte om äppelkaka tyvärr) men nu stannar jag nog hemma istället...
Underbar födelsedag! TACK ALLA :)) ♥
Perfekt att avsluta födelsedagen med en sjukt bra & rolig film, där en av världens snyggaste män är med! Robert Downey Jr, mummmmmmms!
Nu har vi hittat hundrasen vi vill ha. Efter att ha sett klipp på världens sötaste hund Boo & nu även "gillat" honom på facebook, så har vi bestämt oss för att det är en pomeranian som vi vill ha! :D Jag la ju upp lite bilder på en sådan för någon vecka sedan. Och när Kevin fick se klippet på Boo så blev han såld. Haha.
Någon gång ska vi ha en liten vovve också, så är det bara! & det får bli en liten pomeranian!
Varför måste du vara så dyr? Vi vill ju ha två av dig & hur tänkte du egentligen när du bestämde dig för att kosta 2500 kronor? 2 & en halv lax?!? 5000 kronor är inte rimligt. Brakes my heart, snyft.
Kevin hade bokat bord på vårt favoritställe, nämligen Montmartre.
Tanken var tydligen att vi skulle ätit fondue på 2 rum & kök (det hade jag typ önskat mig, haha) men dom hade stängt idag. Så då hade Kevin ringt Utkiken, men dom skulle bara ha öppet till 16.00 idag & sen hade han ringt till det nya stället som heter Mr Jones, men dom hade också stängt. Så då fick det bli Montmartre & jag blev så glad för det så :) Där är man alltid garanterad god mat!
Jag åt oxfilé med en mögelost smält ovanpå & med rödvinssås! MUMS! Aldrig ätit det innan men det var kanon gott! Kevin tog en vitlöksmarinerad oxfilé - riktig lyxmat! Tack min älskling :) ♥ Det får bli 2 rum & kök en annan gång, hihi!
Nu ska vi se Idol & jag ska njuta av min sista kväll som 20 år. Nu blir man bara äldre & gråare ;)
Känner mig inte alls avundsjuk på mamma som solar sig i 35 grader sol i Kreta & badar i 27 grader varmt, klarblått vatten. Inte alls avundsjuk. Inte alls.
Nu har Kevin precis avslöjat att kl 19.00 är det bra om jag är i ordning. Han har något i kikaren, min sötnos! ♥ Så jag får väl sätta igång & göra mig fin då, förmodligen helt i onödan eftersom det ösregnar.. Menmen ;)
Imorgon, (min födelsedag) så jobbar Kevin 15.00-23.00 så vi hinner inte fira tillsammans. Så det är nog därför jag ska "vara i ordning kl 19.00" idag istället.. hihi!
& mamma är ju som sagt i Grekland, så hon kommer inte imorgon. Men som tur väl är så kommer hela min Hasslö-familj & lite senare kommer även mormor med mina kusiner Ellen & Kalle :D Kul! Alla kommer dock inte samtidigt, för det hade inte gått. Med en soffa som tar upp hela vardagsrummet & med flyttkartonger & hela förrådets innehåll i köket, så är det minst sagt ont om plats hos oss.. Så jäkla typiskt att inte vi fick lägenheten 1 september istället.. Då hade vi verkligen fått plats & jag hade kunnat ha stort kalas :) hihi!
Men nu får det bli såhär & det duger så bra så bra så!
Nä, jag kanske skulle ta & göra mig fin då. Vi har precis städat här hemma eftersom vi får besök imorgon, så jag behöver byta om & så.
Ha en finfin kväll, vi hörs senare. Då får ni veta vad Kevin planerat! :)
Det blev 2 par skor till, ville ha ett par bruna & sen fick jag syn på dom svarta med ullen. Underbara, riktiga kängor men ändå fina! Kevin hittade också ett par snygga vinterskor :) Så nu är vi nöjda, hihi!
Här sitter jag & njuter av nybakta scones. Mums. Känns som att Kevin har tjuvstartat min födelsedag faktiskt :) hihi! Idag ska vi göra lite saker, som att åka till skopunkten & kanske köpa lite fler skor, haha. Såg några sist när jag var där som jag inte hann prova, så idag vill jag göra det :) Sen ska vi städa med eftersom familjen kommer imorgon!
Men nu ska jag fortsätta njuta av de supergooooda sconsen!
Jag har stora blåsor på trampdynorna efter gårdagens långa pw. Stora som 5-kronor. AJ!
Nu får jag träna på annat vis några dagar, för gå kan jag inte! AJ AJ AJ!
Så typiskt.
Nu är vi uppe & ska käka frulle.
När vi väl är i ordning så ska vi åka ut till Hasslö & hälsa på min familj :) Vi har inte varit där sen innan Stockholm, så det är typ 1 ½ månad sedan, helt sjukt! Saknar mina syskon!!! Så idag ska vi äntligen hälsa på :) Hihi!
& om vädret håller i sig & är fint, så ska vi grilla. Känner att det kan vara sista gången i år som man äter grillat? Eller hur?
Bara av att titta på Leo ibland så kan jag känna mig som världens lyckligaste. Det är så underbart att ha en liten hårboll som man kan gosa med. Som spelar galna spratt här hemma så man ibland viker sig av skratt. Man blir lugn av att bara ligga i soffan & ha en liten kise som kryper upp i famnen på en. Lugn, glad & mysig blir man! Alla borde ha en hund eller katt att gosa med. Dom ger en glädje minst sagt :)
Hon hade anorexia, det syntes så tydligt på den stackaren.
Hennes lår var smalare än mina vader & hennes vader var som mina handleder. Armarna var som pinnar med utstående ådrar & senor. Benen ovanför brösten stack ut & hennes kinder var alldeles insjunkna, så långt in att hon såg döende ut. Vilket man också är, om man har anorexia.
Hon var ute & joggade. Genomsvett var hon.
Och när hon mötte mig så tittade hon på mig så vi fick ögonkontakt.
Jag kan tänka att hon tänkte förskräckt "jag vill inte bli som hon". Jag förstår det & det gör inget.
Grejen med anorektiker & de med ätstörningar är att de vill se supersmala ut. De har nog inte någon som Kim Kardashian som förebild. Så alla normalviktiga anses nog feta av dom, så jag är väl superfet enligt henne.
Vad hemskt det är. Att se någon så sjuk. Speciellt så som jag fick se henne, löpandes, så svettig & andfådd.
Stackarn, hon skulle suttit på en fin restaurang med sin familj & sina vänner & äta en riktigt god trerätters middag. Inte jogga & förbränna fett (jag såg inget fett på henne), utan äta. Njuta av livet, av sällskapet av vänner & sin familj.
Jag tror hon var någonstans mellan 19-25 år gammal. Men hon såg ut som en ung 60-åring typ. Rynkig & så insjunken i ansiktet, usch.
Jag ska vara glad ändå att jag är mullig, för jag kan åtminstonde göra något åt det.
En person med Anorexia kan inte bara "sluta" ha Anorexia.
- Stackars alla tjejer & killar som lever med den skiten. Inte konstigt med tanke på idealet idag. Inte konstigt alls. Inte konstigt vi tjejer känner oss feas jämt. FUCK YOU SIZE ZERO säger jag bara. Fuck you!
Börjar sega till här nu, så kollar bilder på världens snyggaste människa & ska nu ut på en pw. Den blir lååång idag. Najs. Ska försöka hålla farten hela vägen också! Oboy vad trött jag kommer vara när jag kommer hem ;) haha!
I 20 år har The Ark skrivit musik, spelat musik & lyckats bli ett av Sveriges största band.
Efter 20 år väljer bandet att gå skilda vägar & att sluta skriva fler fantastiska låtar.
Som Ola själv sa i Malmö "The Ark blir bara 20 år gamla. One of us i gonna die young. Men det gör inte våra sista spelningar till några jävla begravningscermonier för det. Nu njuter vi istället!!!"
Idag går The Ark i graven. Efter sista spelningen någonsin som äger rum ikväll på Gröna Lund - & jag är inte där. Snyft.
Sorgligt är det. Men musiken dör inte med bandet. Låtarna kommer alltid finnas kvar :) Och Ola Salo kommer synas mycket i rutan framöver, thank god for that!
Hoppas de blir riktigt nöjda med sin sista spelning ikväll & att de får de grymmaste applåderna & jublet ikväll. Det har dom förtjänat!
Åh, mötet var ganska givande, men efter mötet fick jag köa till mottagningen i 30 minuter, prata i 15 & sen sitta i nästa kö för att sedan prata lite till.
Men nu är jag äntligen hemma!
Bejjbii ligger & sover (han har jobbat natt) & Leo ligger hos honom.
Eftersom jag pågrund av alla möten idag missade träningen med Emma på Wellness, så ska jag krypa ner hos dom & gosa en stund. Sen ska jag nog sticka ut på en pw idag eller gå med Kevin till gymmet. Är inte så taggad på gym så jag får se :)
Riktigt kyligt är det ute, vilket jag gillar. Jag älskar nämligen kyliga höstpromenader! Så det blir nog en sån sen. Idag planerar jag att gå riktigt superlångt, blir nog mer än en mil! Ska räkna ut sträckan sen ;)
Börjar bli lite hungrig också, så en lunch skulle sitta bra. Har så mycket svamp & fullkomligt älskar svamp, så det blir nog något sådant idag igen, hihi! :) & soppa, jag älskar soppa. Mums!
Men nu ska jag krypa ner hos mina älsklingar & bara pussa på dom! (Kevin bad mig väcka honom tidigt idag så han hinner ställa om sig till vanliga dagsrytmen igen)
Idag är jag uppe tidigt för jag ska på ett möte kl 10.15, så nu käkar jag frulle!
Leo sitter bredvid mig & kisar med ögonen, så söt.
Idag är det äntligen fredag, åh äntligen helg, åh äntligen är jag ledig, not.
Saknar att längta. Vill inte vara ledig längre. Det suger. Vill ha ett jobb jag tycker om! Men så att jag ändå längtar efter fredagar & helger.. Den där lyckan att få vara ledig!! Åh, ge mig!
Nu när jag är ledig varje dag, så har jag egentligen ingen anledning att stiga upp ur sängen äns. Det är så tråkigt att vara jag just nu. Så jävla trist.
Någon som kan hurra är Kevin, han har jobbat varenda natt nu i några dagar. Så jag har varit själv 23.00-07.30 varje natt denna veckan. Men det är rätt skönt att kunna bre ut sig ordentligt i sängen ibland.. Även om det inte slår känslan av att ligga bredvid honom, men några nätter ifrån honom är ganska skönt faktiskt!
Men imorse kom han hem & ikväll är han ledig, skönt :) ♥
& jag är inte ett dugg avis på mamma inte.. Hon har ju bara anlänt till varma Kreta, Chania idag.. Men jag är inte avundsjuk.. Hmpf!
Nä, ska rycka upp mig & lägga på lite make-up & försöka se redig ut.
Sitter i soffan på den långa divanen, helt raklång men ändå är den längre än mig. Lyx!
Sex and the city rullar på tv & jag dricker vanilj te i min stora leopardkopp. Leo ligger på golvet & rullar runt med 3 sugrör som vi satt ihop till honom så det blir ett jättelångt sugrör, mellan sina tassar. Han är underbar, min bebis. Jag har suttit i famnen på min Kevin också & hållt handen & bara myst. Älsklar att bara mysa. Nu känns det mycket bättre, min dåliga dag.
Guuuuuud vad jag tyckte om denna serien när jag var liten. Jag tror inte jag var mer än 10 bast eller något & det var höjdpunkten efter skolan, haha!
Kommer ihåg att mamma verkligen ogillade att vi kollade på serien, för vi var way för små enligt henne. Så hon ställde ett ultimatum, lördagsgodis eller Sunset Beach. Haha! Men vi fick både och ;)
Blir helt till mig när jag ser klippet, haha! Som jag följt detta & vad gammalt det är. Så minns inte jag det, haha!
Gosh. Emma & jag satte snabba steg av på vår pw som mäter nästan 1 mil. Men efter 6.5 km typ, så började det ösregna & det blåste verkligen extrem motvind. Jag bryr mig inte om varken regn eller motvind när jag går en pw, men det blåste så kalla vindar rakt mot halsen, in i öronen & in i munnen så blir vi inte förkylda nu, då vore det konstigt! Så Emma gick hem efter en stund för vi var i hennes trakter, men jag kände att jag ska banne mej gå 8 km, vilket jag gjorde också.
Nu är jag dyngsur, men ska hoppa i min ziperall, steka ett ägg (proteiner) & svamp & koka lite tomatsoppa & dricka en stooor kopp varm te - perfekt lunch! Lägga mig i soffan på schäslongen & värma mig. Vill inte bli sjuk! Känner mig ju peppad på att bli nyttig & börja motionera nu ju! ÄNTLIGEN! :D
Så nu får jag fan inte bli sjuk!
Inte ett hårstrå torrt.. & tröjan är en nyans mörkare, haha!
Emma & jag har skrattat så magarna gjorde ont till Bridesmaides. Godiset kan ha bidragit en del också till det i och för sig.. Nu har vi grillat marshmallows hos mig & nu rullar vi runt här hemma på våra runda magar..
Emma & jag var nyss på Hemmakväll & plockade ihop en påse godis & nu ska vi se den sååå efterlängtade filmen Bridesmaids. Vilken kväll! :D Emmas andra gång & min första ;) Vilken kanon dag jag haft idag, hihi!
Stekta kantareller & trattkantareller med gårdagens potatisgratäng & 2 körsbärstomater. Åt det på en aschett. MUMS! & hur underbar är inte lukten av smörstekta kantareller? dregel...
Jisses vad ansträngande det är att bara gå & gå & gå i skog, uppförsbacke efter uppförsbacke, i mossa, över grenar & på stenar - sjukt bra träning! :D
Vi hittade ju en massa svamp också, vilken lycka!
Vi var ute i 1 ½ - 2 timmar tror jag, hihi. Sen käkade vi lunch tillsammans & nu är jag hemma.
Tack Emma för en grym dejt! :D ♥
Innan vi åkte till skogen idag så stannade vi på Skopunkten där Emma skulle köpa ett par sjukt fina leopard-gummistövlar.. En aning avis är jag nu ja. Och det slutade med att jag köpte 2 par skor :) hihi!
Bilder kommer snaart, ska rensa lite svamp först!
Så ikväll blir det svamp till middag för min del, mums.
& ikväll blir det en höjdarkväll! :D
Shiet vad timmarna flög förbi idag, håller ni inte med?
Skulle kunna hålla till i skogen & promenera varje dag. så mysigt ju! & jag som alltid ogillat skogen! Kanske har med åldern & mognad att göra ;) För idag var det riktigt mysigt, tyst & härligt! Hihi.
BRA DAG!
Mitt allra första svampoffer idag! Mitt första svampoffer någonsin!!
Det har väl inte undgått någon att Two and a half men har bytt ut sin karriär Charlie?
Sheen har fått kicken & hans karaktär ska gå i graven & för att serien inte ska bli till one and a half men så ska Aston Kutcher ta på sig rollen som mannen nr 2 i gänget. KUL! Tycker jag.
Idag såg jag också den nya inledningen, ni vet sången i början, där nu Kutcher är med.
Och jag kunde inte sluta skratta, så roligt han låter!
& många är kritiska till denna förändring, men va fasen! Det är ju kul med förändringar också! Det blir fräschare & Kutcher har humor helt klart.
Jag har aldrig riktigt fastnat för programmet men nu kanske jag gör det? Vi får väl se! :D
Sådär ja. Då var True Blood slut. Känns inte alls kul. Men så är det.
Men jag hinner inte gråta blod (ha ha) över detta speciellt länge, för den 25:e September, dvs om typ 2 veckor så har sista säsongen av Desperate Housewives premiär i USA! Säsong 8 & tyvärr den sista..
Men ändå, det väntar många många avsnitt som jag kan njuta av! :D
Så kort & gott så byter jag ett beroende mot ett annat. Bra bedövning tycker jag.
Just True Blood & Desperate Housewives råkar vara mina absoluta favoritserier! Lucky me :)
Kevin & jag kollade in Vintage-avdelningen på Mio, den nya höstkollektionen! Och jisses vad fina grejer dom har.
Vi blev totalt sålda på sänggaveln & 2 sängbord. Men ett sänggavel för 5000 kronor & 2 sängbord för totalt 5000 är för mycket pengar. Varför är Mio så dyrt? Älskar Mio. Dom har de snyggaste möblerna i stan! Love.
Igår blev jag bjuden på den efterlängtade dejten! Jag fick ett sms från Emma där hon frågade om jag ville följa med henne & plocka svamp - självklart ville jag det!
Så imorgon åker mycket kläder, myggmedel & höga boots på så ger vi oss av ut i skogen! :D Längtar jätte mycket!
Ska försöka plocka ihop lite så jag kan laga en riktigt höstig & god middag imorgon när vi kommit hem, hihi. Svaamp!
Tack Emma för att du tar med mig till ditt hemliga svampställe, det är en riktig vän det ;) ♥
Nu är maten klar vilken sekund som helst, magen kurrar!
Idag har vi lagat fläskkotlett & potatisgratäng, mums :)
Nu är soffan på plats & den är jättefin. Men den tar verkligen upp på tok för mycket plats i denna lilla lägenheten (tanken var ju att den skulle bara stå i den nya lägenheten där den verkligen får plats). Men det funkar, bara 1 ½ månad ungefär tills vi flyttar :)
Dock behöver vi nya soffkuddar, lite färg & lite nytt. Kevin håller med mig totalt för en gångs skull, skönt! Slipper jag handla själv i smyg ;) haha!
Älskar att surfa runt & kolla på kuddfodral efter kuddfodral, finns så otroligt mycket fint. Nu jäklar ska vi lyxa till det!
Här är stegen helt naturell, dvs så som den var när vi fick den. Sliten & minst 70 år gammal, häftigt!
Här är stegen efter att vi slipat den för att få bort all tjära & smuts.
Nu var den redo att målas & jag målade den i ett vitt tunnt lager. Nu står den på tork & imorgon kan vi hämta den :D Jag är super nöjd med resultatet! Folk betalar ganska orimliga summor pengar för slitna, vita gamla stegar för att få shabby-känslan i sitt hem. Allt jag behövde göra var att ta en gammal sliten stege ingen ville ha & göra i ordning den. Mer äkta shabby än så blir det ju inte! Stort tack till mami som kollat runt & lyckats hitta en gammal oönskad stege hemma hos en kompis! ♥
Tyvärr är bilderna tagna med mobilkameran & inte i det bästa ljuset, längtar tills jag kan visa bättre bilder på den! :D Men är supernöjd! Häftigt att ha något hemma som man gjort själv dessutom :)
För bara 2 dagar sedan prydde 9/11 återigen alla tidningar, framsidor & det var hetaste ämnet på tv.
Då satte jag mig för första gången & verkligen granskade vad som hänt & lyssnade på vad alla hade att säga, vilket fick mig att reagera.
Det finns så mycket med 9/11 som inte stämmer. Jag trodde aldrig jag skulle tro annat än att det var 2 plan som flög in i tvillingtornet & att det var ett plan som kraschade i Pentagon & ett plan som hamnade på åkern.. Men! Det är något som inte inte stämmer & det finns så mycket obehagliga detaljer som USA:s regeringen vägrar svara på.
Något är jäkligt skumt!
Så jag har kollat på dokumentär efter dokumentär, youtube-klipp efter klipp & läst hur mycket som helst. Inatt satt jag uppe till halv 2 & kollade. Och det är då väldigt märkligt.
Om ni har tid & faktiskt känner att ni vill intressera er i en möjlig sann historia - alltså allt annat än den historia vi känner till om att det är irak & dom som är skyldiga - så kolla in detta!
Saker som att bomber sprängdes i källaren på båda tornen innan det ens hade rasat är mycket märkligt. Hur kunde tornen kollapsa in till bara damm om det var gjort av stål som inte smälter av vanlig eld?
Hur kommer det sig att Pentagon som är så otroligt övervakat av massvis med kameror, inte kan visa en enda bild där ett plan faktiskt flyger in i huset? Var det en bomb där också? Dom som jobbar där säger att det inte fanns något plan.
Och planet som kraschade på åkern i Pennsylvania (som passagerarna lyckades överbemanna från kaparna), var det egentligen på väg till byggnad 7 som också sprängdes i källaren & kollapsade, trots att det inte ens blivit träffat av ett plan?
Och varför fick en av terroristerna som styrde det ena planet in i tornen, 100 000 dollar insatt på sitt konto av USA:s regering, dagen innan attentatet?
& slutligen, varför har de vittnen som vittnat till att det sprängdes bomber på bottenvåningarna av tornen, samt nannyn som jobbade hos familjen Bush mfl, plötsligt hittats döda? Ihjälkörda av "oidentiferade" fordon, skjutna av okända män mm.
MYCKET som är sjukt skumt!
Vad tror ni är sant & inte sant?
Jag vet inte längre. Något är jäkligt skumt. Och det finns så mycket bevis på att saker & ting inte gick till så som vi blivit informerade..
Jääklar vad det blåser idag! Sjuukt! Kanske jag blåser omkull om jag går ut? hehe
Just idag ska vi vara ute & jobba, jag ska fortsätta slipa på stegen & sen ska den målas! Så händig jag är!
Ska bli intressant i detta oväder, hehe.
Vi har glada nyheter också, idag kommer en kille & hämtar vår soffa, den är såld! Så nu blir vi utan soffa, därför svänger vi förbi MIO & hämtar vårt monster till soffa. Kommer bli så trångt & fint här hemma nu, haha... Ååh, skönt vi ska flytta snart! Längtar ihjäl mig!
Men jag slänger in bilder på soffan sen så ni får se det irl.
Så nu ska vi slänga på oss lite arbetsvänliga kläder & åka ut till mamma. Hon bjuder på middag idag också, så trevligt :) Nu är hösten här, eller hur?
Inatt hade jag en sån där rolig men också otäck & lite dum dröm.
För det första så är det inte okej att drömma om en snygg kille - i detta fallet Bradley Cooper! haha. Vi var ett par, han hade lagt skådespelarkarriären bakom sig & han pratade nu svenska & ja, han var kär i mig. Sjukt. Haha.
Vi hade tagit bilen till IKEA & syrran Nathalie var med. Jag kommer ihåg att hon var så förbannad för att vi var så nykära & gulliga mot varandra hela tiden, haha.
Hur som helst så gick den drömmen över & helt plötsligt var jag hos mamma på Ringö & mamma var tillsammans med Nathalie ute på mitt gamla rum & jag var inne i huset & gömde mig (??). Där inne var ett par som bråkade & mannen slog ner sin fru (jag fick nog inspiration från en hemsk film jag såg häromdagen) & hon var så liten & smal & kunde inte försvara sig. Då tar mannen fram en pistol & skjuter henne!! Han skjöt henne flera gånger & sen vände han sig om & skulle gå.. Då kunde jag inte hålla mig utan smög efter & försökte slå ner honom bakifrån. Då när jag ska slå pistolen ur handen på honom så lyckas han finta undan mig & skjuter mig i min vänstra arm.
Jag har många gånger drömt att jag blivit skjuten, men jag har aldrig känt något.
Men denna gången gjorde sviiinont. Jag kände verkligen att något gick in i armen på mig & det sved & jag fick ont i hela armen. Det kändes som om den fick kramp fast värre..
Läskigt som tusan hur som helst men jag lyckades slå pistolen ur handen på honom precis efter han sköt mig & då tog jag upp den & sköt honom rakt i magen.
Han lutade sig fram & glodde på mig & sen började han jogga mot mig. Jag blev skiträdd & sköt igen, rakt i axeln. Han stannade till men fortsatte gå mot mig. Då sköt jag igen i benet på honom & han blev halt men fortsatte mot mig. Då gjorde jag ett sista försök att komma undan honom & det skottet träffade i bröstet. Då föll han ihop, fortfarande vid liv på golvet.. Och jag sprang ut helt nerblodad till mamma & nathalie. Jag hade så ont i armen men värsta adrenalinkicken.
Verkligen en obehaglig dröm, inte bara för att jag blev skjuten & faktiskt fick ont, men också för att jag sköt någon! 5 ggr!! & ändå tittade han på mig med en mördande blick, redo att överfalla mig & skjuta mig som han precis sköt sin fru, Usch!! Hemsk dröm.
Återigen, vart får jag allt ifrån? Haha!
- & på tal om min gulliga dröm med Bradley Cooper så såg jag på en kändis-skvaller-sida att han var på dejt med Jennifer Lopez igår. How cute? Två sjuuuuuuukt snygga människor, vilken perfect match!
Vi städade solariet, handlade & nu var vi på liten middagsdejt på Montmartre! Kevin var så sugen på deras kycklingpasta & jag var så sugen på köttet vi köpte hem idag, men jag sa självklart ja till hans erbjudande :) Tackar aldrig nej till favvo-stället Montmartre, mums.
Nu är vi hemma & ska gosa med Leo till Idol & sen ska vi dra igång med att följa serien Spartacus! Vi har sett något avsnitt bara & det har varit så bra så nu ska vi se hela säsongen! Läskigt att huvudrollsinnehavaren dog igår :( Usch!
Men jag har hur som helst haft en kanondag & nu fortsätter den till natten. Jag är glaaad :)
Nu är Kevin & jag iväg & gör lite ärenden & fixar. Detta är ett tidsinställt inlägg.. Ibland är jag så kreativ att jag kan bjuda på det med ;)
& när vi ändå är iväg så ska vi passa på att svänga förbi skoaffären för jag måste ha nya uggs. Mina förra, alltså paret från förra året är så slitna att de åker i papperskorgen så fort jag köpt nya.
Och bara för att jag tänkt köpa nya i över 2 veckor nu (ja, det är svårt att ta tummen ur..) så ser jag på facebook i "reklamdelen" till höger på Startsidan, en annons om just Uggs! Och det var sjuuukt snygga Uggs. Jag är ju lite kluven till Uggs, för det är sådär ful-snyggt men så otroligt bekvämt. Som att gå i tofflor, fast utomhus!
& denna varianten har jag aldrig sett förut, det ser ut som en raggsocka i en toffel. Vilken fantastisk kombo!
Ska nog klicka hem ett par (så fort jag räknat ut priset, jag betalar inte hur mkt som helst för ett par ful-snygga skor, haha), fanns massvis med fina färger, men jag gillar naturell.
Det finns en sak som jag så hemskt hemskt gärna skulle vilja göra.
Och det är att bli bjuden med ut på en dejt i en skog, där vi kan plocka svamp tillsammans!
Jag har aldrig plockat svamp, så jag vet inte hur man gör (?!) eller vart man hittar dom eller ja, jag vet ingenting om just svampplockning.
Och jag ser minst 6 stycken i veckan som babblar om sina svampfångster på facebook & jag är så avundsjuk.
Jag är faktiskt riktigt avundsjuk! Jag vill med!
Olyckligtvis mitt i allt detta så är jag tillsammans med en kille som avskyr svamp, så någon dejt med honom blir det inte..
& just nu är det min drömdejt att ta några timmar i en skog & bara plocka svamp. Perfekt dejt.
- Ni då, är ni erfarna svampplockare? Vart finns dom små gula godbitarna? Jag fattar att ingen vill berätta om sitt svampställe, men come on, en annan måste ju få en chans att plocka en gång i livet? Eller? Det är ju inte så att jag kommer plocka varenda kantarell i skogen.. Vem skulle i så fall äta upp dom om inte Kevin äter? Jag? Jo, men jag kan ju inte bara äta svamp hela dagarna.. Men bara att få plocka en liter eller två hade varit guld för mig.
Haha, den sista bilden ser jag ut som en vampyr med tänderna på fel tandrad & som dessutom är mongolid & kevin ser ut som en nyduschad ork med hår, från sagan om ringen.. haha!
Godmorgon förresten (okej, klockan är 13.00 men jag har inte ens ätit frukost än..)!
Haft en uuunderbaar morgon. En sån där sällsynt morgon som nästan aldrig händer. Jag hade kunnat frysa flera ögonblick den här månaden & levt där resten av livet. Och det behövde jag.
Men nu har jag tagit mig i kragen & återvänt till verkligheten.. buhu. Arbetslös är jag nu. KUL!
Igårkväll kände jag faktiskt, tyvärr, att varför? Varför ska jag bry mig om någonting nu när jag ändå inte har några måsten längre. Jag kände hopplöshet & en negativ känsla, vilket då bidrog till att jag inte ens ville stiga upp imorse. Vad ska jag stiga upp till? Usch. Hemska tanke.
Det är någon fas jag är inne i, helt klart.
Men morgonen har varit hur bra som helst :) & jag är glader!
Känner på mig att det blir en bra dag idag, hihi!
- Så nu ska jag käka frulle, borsta ut mitt nytvättade hår & åka iväg med min älskling som är ledig idag ♥ Vi har massvis att göra & istället för att tänka "åh vad jobbigt att göra allt detta" så vänder jag det till "åh vad underbart att vi kan göra det tillsammans. så mysigt :)" för det är det faktiskt. Mysigt. Känns som vi aldrig umgås längre..
buhu.
Men idag, då ska vi spendera varje minut tillsammans, hihi ♥
Något jag har upptäckt, faktiskt sådär kring 2003, är att September är en otursmånad.
Det händer mycket skit i världen i den månaden. Och nej, jag syftar inte bara på 9/11, även om detta utmärker sig något från allt annat.
Och det händer säkert hur mycket skit som helst i årets övriga månader också, men det finns så många grejer som lyckats pricka in just September.. & det är bara något jag råkat reagera på!
Gick in på Aftonbladet idag & vad ser jag? Jo stjärnan Andy Whitfield som spelar Spartacus i serien med samma namn, avled igår kväll av cancer, 39 år gammal. Hur orättvist?
Igår avled också sent på kvällen den enda överlevande ishockey-spelaren, Galimov, från flygplanskraschen från förförra veckan, där vi förlorade vår svenska målvakt Stefan Liv. Och alla andra ombord dog ju också..
Igår sjönk också en stor båt med ca 1000 turister & invånare ombord i Zanzibar, där ca 600 har räddats..
Anna Lind blev mördad i September 2003, faktiskt på just datumet 11 September..
Och jag vet att jag tänkt i alla dessa år att "nu hände det bara för att det är september" & varje år tänker jag "Nu börjar September snart, vad är det för hemskt som ska hände nu då?".. Osv osv.
Och jag berättade detta för Kevin förra året att just all skit händer i denna månaden men det glömde han lika fort som jag sa det!
Därför sa jag till honom IGEN i år, bara några dagar innan September började.
Och nu har han sagt varje gång vi läst eller hört talas om en olycka, dödsfall, katastrof osv, att "Det är bara för att det är September!!". Så nu vet han.
Det enda som fattas är att terrorattacken i Oslo. Usch.
Jag är alltid lite extra på spänd under september & jag kollar mkt på aftonbladet.
Ni tycker säkert det här låter hur konstigt som helst.. Men detta är något jag har funderat på & "trott" på i 8 år.. Så jag kan inte riktigt släppa det. Kanske en tvångstanke? kanske har jag lite rätt?
Hade jag bara kunnat minnas allt som hänt under åren i just September månad så hade jag skrivit det här. Det irriterar mig att jag inte minns.. Menmen. Jag vet att det är en del..
Har städat & gjort lite annat för att underhålla mig själv, men nej, det är inge kul.
Så nu sätter jag mig på bussen ut till mamma. Där ska vi göra i ordning en stege som hon fått tag på som vi ska ha i lägenheten sen.. Ni vet en sån där gammal sliten en som man kan luta mot väggen & hänga lite kläder på. Så snyggt! Den är 70 år gammal.. Äkta shabby & inget dyrt strunt från butikerna i k-na! It's the real thing! Mamma är en stjärna!
& Bejjbii som jobbar helg, slutar ikväll & kommer förbi för att fixa lite el hos mamma & sen åker vi hem & har ordentligt med mys! Jag älskar att vara "bakis" för då vill jag bara kramas kramas & kramas. Och jag är så ostressad & lugn & rofylld & bryr mig inte om mina annars så stressfyllda & tunga "problem".
Jag vet inte varför det är så. Men därför älskar jag dagen efter. Men det är inte så kul eller gosigt att vara hemma själv en sån här dag..
Så jag längtar verkligen till ikväll! ♥ Men först ett besök hos mami :)
Idag är det Lördag & inte vilken Lördag som helst. Det är Lördagen då Emma & jag ska blanda massa drinkar.
Jag ska alldeles strax springa upp till Åhléns & köpa ett spel till kvällen & kika in på Hemköp för att köpa det sista!
Sen ska jag hem till Emma, käka sushi & testa våra bartender-skills ;)
Emma ska ha klänning ikväll, hon går all in på vårt cocktail-tema & jag är inte hundra procent comfortable i klänning.. Så jag kände att jag satsar på något annat. Men, nu ger jag mig. Sommaren är inte som en sommar ska vara längre.. I surrender. Hösten är runt hörnet. Kvällarna är kyliga & shorts är numera uteslutet.. BUHU!
Så jag försökte hitta något som inte gjorde mig till en tråkig vintermänniska & då upptäckte jag att jag har en klänning som jag gillar - för den är somrig men inte för somrig, eftersom den går så bra med svarta tights (värme). Så jag kör på den ikväll ;)
Alltså är jag så gott som redo att ge mig av, ska bara laga köttbullar med pasta till Kevin lite fort.
Hemmafrujobbet är ett heltidsjobb & inte bara ett vardagsjobb ;) haha, no weekends off!
Jag spenderar morgonen/förmiddagen med att kolla avsnitt från min Sex and the city box ♥ & håller på att plocka lite här hemma.
Lockade precis mina vanliga lockar i håret & det blev katastrofalt fult! Åååh, mitt hår är för kort för fina lockar!!
Ska jag behöva ha rakt hår varje dag nu?! Jag älskar ju att locka.. Fuuuuuck.
Så nu vet jag inte vad jag ska göra med mig själv kvällen i ära.. Ser ut som Shrek oavsett.. Ååh.
Ajja, jag har någon timme kvar till att fixa & trixa. Dumma dumma dumma hår!
& nu när jag är såhär nere över mitt förbannade hår så finns det så mycket jag vill säga. Men en bild säger alltid mer än 1000 ord, aight? Här är den bästa bilden för mina känslor just nu...
Sorry alla ni som gillar barn eller som på något sätt blir upprörda när jag säger detta..
Men vi satt precis på en restaurang där 2 ungar sprang ut & in, ut & in (vi satt nära ingången) skrikandes, skrattandes & dom trillade, slog sig, skrek, sprang igen, skrek & höll på i över 20 minuter (!!!!!!!!!!!!!!).
Alltså, jag SPRÄNGS! VAD TÄNKER FÖRÄLDRARNA MED???! Uppenbarligen tänker de inte alls när de tar med skitungar i den åldern då de inte lyder för 5 öre & håller på så. USCH!
Och nej, man ska inte klaga på ungarna, men ungar är skitungar när de inte lyder (enligt mig) & när föräldrarna väl sa till dom (vid 2 tillfällen) så skrek de ännu mera & då ignorerade föräldrarna dom.
Så de man egentligen ska klaga på är föräldrarna! Hur FAN (ursäkta) kan man ta med 2 galna & ovanligt högljudda ungar till en restaurang & släppa dom lösa & låta dom springa in i restaurangen (de satt på uteserveringen) bland allt folk & skrika?????
GUD! Nu förstörde dom hela vår middag. Alltså pengar i sjön egentligen.
Vi försökte äta upp så fort som möjligt för att få åka därifrån. Så ska det inte behöva vara.
Shiet, jag har sån huvudvärk nu.
Och Kevin var så arg att han blev röd i ansiktet...
Jävla föräldrar & jävla skitungar.
Man tar inte med sånna hyperaktiva & högljudda ungar en FREDAGSKVÄLL (!!!) då många är ute & äter på en restaurang om dom inte kan lyda.
Det är en annan sak om ungarna är lugna. Men för fan, skaffa barnvakt eller åtminstonde få tyst på ungarna.
Pappa & Nettan går ut & äter på restaurang de gånger de har barnvakt. Och ja, då är inte mina syskon hyperaktiva & mer högljudda än andra barn, men på en mysig restaurang en fredagskväll? Njaa, dom skulle nog inte uppskatta det & bli ganska uttråkade & det skulle nog bli en del spring, skrik & gråt.
Men pappa & nettan är kloka nog att förstå detta...
Åh, jag blir verkligen gaaaaaaleeeeeeeeeeen!
Tack för en misslyckad middag som skulle vara så mysig & för att njuta av god mat. Thanks a lot!
En drink som jag verkligen fastnat för är White Russian. Supergod.
Grejen är att jag älskar allt som smakar kaffe, choklad med kaffesmak, drinkar, likörer mm. Men drycken kaffe gillar jag inte, haha! Konstigt, eller hur?
Emma & jag ska ju ha en riktig drinkkväll imorgon så idag storhandlade vi inför vår bartender-kväll ;) & jag köpte en Kahlúa! Det är en kaffe, choklad & nötlikör som man gör bl a White Russian på.
Så imorgon ska vi göra våra första egengjorda White Russian! Hoppas det blir gott! :D
Because I had a bad night, I didn't sleep much. (tänk den texten till melodin i refrängen på Bad Day med Powter)
- & nu väger ögonlocken bly men måste vara uppe.. Har precis tagit en dusch med min nya inpackning/toning & nu ska jag göra frulle.
Sov så horribelt dåligt inatt, usch! Vred på mig, ingenting var bekvämt, jag kände mig strypt & instängd, sov ytligt & ja, usch!
Men sånna nätter ska man ha också, eller hur?
Nu ska jag nog jäklar brygga lite kaffe, det har jag aldrig gjort, tror ni jag klarar det?
Då piggnar jag till iaf.
Och på tal om kaffe, det har jag inte kunnat dricka en enda gång under de 4 månaderna jag jobbade nu sista halvåret, för jag får sååå ont i magen. Och ja, då läste jag & hörde att vissa kan bara inte dricka kaffe. Och jag var tydligen en av dom.
Men så är det inte. Det hade med min stressmage att göra. Jag har druckit kaffe 5 ggr sen jag slutade jobba & har inte känt någonting! Bara blivit piggare! Så det hade helt enkelt att göra med att jag var stressad på jobbet.
Likaså den där hemska magsmärtan jag fick i stort sett varje dag på jobbet, det hade med stress att göra. Jag har alltså inte magkartarr eller något annat fuffens. Jag har stressmage.
Och nu är jag inte stressad, så nu ska jag dricka en kopp kaffe. Huvudet värker & jag vill sova.
Men jag ska på möte kl 10.15 så det blir ingen mer sömn!
& något som piggar upp mig är en grymt bra låt. Och en låt som jag aldrig aldrig aldrig kommer tröttna på är Apologize med Onerepublic! Såå den lägger jag upp denna fredagsmorgon :)
Haft en trevlig middag på Stars and Stripes med kusinerna, bejjbii & syrran + hennes kille.
Min kusin Amanda ska flytta en bra bit härifrån så vi skulle ha en liten hejdå middag! Mycket trevligt :)
Sjukt god mat har dom på Stars. Jag tog entrecote som vanligt, mums!
Var sinnessjukt hungrig så det gick ner, hehe. Nu är jag supermätt. DUMMA MIG, måste komma ifrån de där dumheterna.. Äta regelbundet & inte vräka i mig en massa vid ett mål. Usch.
Ska bättra mig, lovar!
Imorgon har jag ett möte kl 10.15 så för en gångs skull har jag något att stiga upp i tid till!
Sen ska jag med Emma till systemet & köpa några flaskor av lite allt möjligt, för vi ska blanda drinkar på lördag! :D & dricka vin på balkongen, såklart! Och imorgon ska vi också käka lunch på Matsmedjan.
Och imorgon skaaa jag ut på en pw. Bara ska. Fläsket har ökat & jag är BLÄÄÄÄÄÄÄÄÄ!
Såhär såg jag ut sist jag klippte mig, vilket var för mer än 3 år sedan då jag faktiskt klippte en page. Eller en page med liite längder i.
Nathalie (min lillasyster) tjatade om att jag borde klippa page. Men jag vill inte ha så kort! Men såhär skulle jag se ut om jag hade page ;) haha!
booooring! Fast det skulle ju vara mycket fylligare om jag faktiskt klippte en page.. Detta är ju bara håret jag har framme, allt annat har jag satt upp där bak. Men som sagt, jag ska ha långt hår. Helt klart!
Såhär såg det ut hemma hos oss nyss när Zlatan & Nikki precis kommit hit.
Då är Leo mycket mycket intressant & han får inte vara ifred. Dessutom tror han att han inte syns bakom den genomskinliga gardinen, haha! Det är Zlatan som piper, det gör han nästan alltid när han närmar sig Leo! Haha!
Det var första gången på 3 år som jag klippte mig igår.
Men dom inte bara klippte utan la också mörkblonda slingor (jag ville ha min utväxt färg slingad i håret för ett naturligare resultat) i håret & ljusa slingor för att ta död på lite gulbruna slingor. Men längst ner så sitter det gulbruna kvar tyvärr, det är svårt som tusan att bli av med om man går från så mörkt hår som jag hade till blont.. Typiskt! Sen klippte dom av allt slitet & ja, det var en del.. Som sagt, inte klippt mig på 3 år.. hehe. Erica (frisören) utbrast ett häpet "VA??!" när hon hörde det... hehe Haft hårförlängningar, svart, brunt, rött & nu blont hår på de 3 åren. Ja, det slits.
Här ser ni hur det ser ut. Jag har inte gjort något med det, inte ens borstat det sen jag steg upp. Så naturligare än såhär blir det väl inte I guess.
Köpte en toning igår som egentligen är en hårinpackning, men som tonar håret i askfärg. Dessutom är den inte skadlig för håret, så det slits inte eller så.
Denna ska jag lägga i topparna & på längderna hade jag tänkt, för där är jag som mest gulbrun & det gillar jag inte!
Toningen heter Colour mask intensen tone-on-tone ash blonde & kommer från märket GRAZIETTE of SWEDEN.
Det bästa med att vara hemma & ha tv:n på när jag städar, gör mig i ordning eller vad jag nu gör, är att Cougar Town sänds kl 11.35! Hur bra är inte det programmet? En ganska ny favorit hos mig iaf! & nu har jag tid att se det också! :D
Idag är det Torsdag & jag ska städa. Vi har inte bara Leo som husdjur längre, utan sisådär 10-15 dammråttor också. Myyysigt!
Så jag ska ta tag i detta så fort jag vikt all tvätt..
I eftermiddag kommer Zlatan & Nikki hit så jag kan promenera med dom & framåt 7-tiden ikväll ska jag äta middag med kusinerna på någon restaurang :) Trevligt!
I 4 timmar satt jag hos frissan Erica i Jämjö & blev färgad & klippt. Anledningen till att det tog sån lång tid var för att min lillasyster Nathalie skulle få färga slingor på mig, klippa & föna. Och detta var första gången för henne, så det tog låååång tid. Och buffén jag åt kl 12 höll mig inte mätt längre än till kl 17.00.. Så jag var hungrig som ett lejon när jag kom hem. Aj vad ont i magen jag hade!
Och vad känner jag på lukten när jag kommer innanför dörren? Jo, maaaat! Och vad står uppdukat på bordet i köket med tända ljus? Jo en färsk planka, som precis kommit ut ur ugnen. Himmelskt gott var det.
Kevin är fantastisk! & ja, en bra kock ;) haha! Underbar är han.
Snabbt bytte jag min hungerkoma mot matkoma. För en gångs skull ganska skönt, haha!
Kevin fick också sin present, vilket han inte trodde han skulle få någon, så han blev glad :) hihi.
Nu ska vi gå & lägga oss för jag är slutkörd efter att ha spänt mig hos frissan & sen så god mat på det.
Ganska nöjd. Ovant med så kort hår & ännu en gång vill inte mitt hår låta det blekas i topparna. Som ni ser är den gul/bruna färgan kvar där nere.. Suck! Men snart så! & vilken skillnad det är! Allt det slitna är i stort sett borta.. Kanon! :D
Åt en god lunch (billig också) på Hot Wok där vi tog buffé. Ynka 65 kronor & då jämför jag med dom andra wokställena i stan där det kostar 90 kronor & 85 kronor.. Så ja, det var billigt! Och gott!
Vi satt där i nästan 2 timmar & babblade på & drack lite kaffe för att vakna upp ur matkoman ;) haha närå, jag åt faktiskt lååååångsamt idag & jag blev alldeles lagom mätt. Bra där!
Sen tog vi en sväng på Åhléns där jag köpte en namnsdagspresent till Kevin. Min första tanke var att köpa en chokladask eller något, men en sån äter han ju bara upp, så varför inte köpa något han har användning för? Så jag köpte (kanske inte så kul, men det behövdes ju) en grytvante i en jättefin blå färg & 2 grytlappar i blårandig färg. Vårt nya kök i den nya lägenheten kommer gå i svart vitt med inslag av blått så dom passade in hur bra som heeelst! Och Kevin står mycket i köket så nu blir han nog glad :) Vi har pratat om att vi ska leta efter just blåa grytlappar & grytvante snart, så det var ju kanon! Vuxenpoäng till mig, haha! :D
Riktigt bra dag so far & jag gillar skarpt planerna för helgen :D Strax sätter jag mig i bilen & kör iväg till hemlig ort. Ni får se bilder sen! Förhoppningsvis har jag en hel förändring att visa.. Så håll utkik!
Enligt en undersökning av SIFO som gjordes 10-17 Augusti 2011 med 1026 intervjuer, kan vi se hur slutresultatet blev för vad vi kvinnor tycker är sexigaste hos män.
Det finns även en undersökning för vad männen tycker är det sexigaste kvinnliga yrket.
Här hittar ni både och!
Sexigaste yrken för män:
1. Läkare 26 %
2. Kock 16 %
3. Lärare 13 %
4. Brandman 11 %
5. Designer 10 %
6. Polis 8 %
7. Journalist 6 %
8. Psykolog 5 %
9. Börs-VD 4 %
& detta pratade Emma & jag om häromdagen, då vi powerwalkade! Jag hade nämligen hört detta på radion så vi satte igång att göra våra egna listor. Och jag var redan då säker på vad jag tyckte.
Jag håller inte med de som röstat fram läkare som det sexigaste yrket! Jag har jobbat totalt 8 månader på sjukhuset, på en avdelning med doktorer & det finns inget sexigt i att vara stressad, så upptagen & så tillbakadragna, som om de är slukna i allt jobb (jag säger inte att alla läkare är det, men många av dom jag träffat har varit det). Och vem vill ha en partner som jobbar över hela tiden, som har jour & måste åka hemifrån mitt i natten för att operera? Nja. Smaksak det där kanske, men jag tycker inte det är sexigt. Faktum är att det hamnar långt ner på min lista. Nästan längst ner.
Min lista ser ut såhär:
1. Kock - Tänk att ha en man som kan laga nyttiga, varierande & nya rätter hela tiden! Wow!
2. Sjuksköterska - En man som hjälper till med att rädda liv men som inte blir slukad av sitt jobb.
3. Elektriker/hantverkare - Killar med arbetsbyxor & som är händiga, mums!
Längst ner på listan:
1. Bartender - Ja, hur ska han få kunder om han inte raggar till sig dom?
2. Läkare - Ja, det har jag ju redan talat om.
3. Skådespelare - Tänk att han aldrig är hemma. Hånglar med tjejer på film & ja, det finns många nackdelar.
Sexigaste yrket för kvinnor:
1. Läkare 20 %
2. Sjuksköterska 20 %
3. Lärare 17 %
4. Designer 14 %
5. Kock 11 %
6. Journalist 6 %
7. Börs-VD 4 %
8. Flygvärdinna 4 %
9. Psykolog 3 %
Jag vet inte vad jag ska skriva om den lista som männen röstat fram, men visst känns det som om att vi redan visste detta? Läkare, sjuksköterska & lärare.. Ja, verkligen inte otippat. Något som är otippat är att inte flygvärdinna ligger längre upp & att inte biblotikarie finns med, haha!
Jag hann läsa en sida i min bok igår sen somnade jag, med boken på armen.
Sen sov jag som en stock fram till 5-tiden, då var jag suuuper pigg! Så jag fick tvinga mig själv att somna om & kl halv 10 vaknade jag, hur trött som helst.. Hur typiskt?
Nu har jag precis tagit en låång dusch.
Ska strax föna håret (ajabaja) & fixa mig, för jag ska luncha med Emma & Ronja :) Sen sticker vi & solar på solariet!
& kl 4 ska jag ta bilen iväg till ett ställe lite längre bort från stan.. ni får veta sen! Ikväll! :) hihi
Jag sa om & om igen "Ge Kim bollen så kommer han bomba in den & SEN rasslar det till."
& i andra halvlek så får Kim bollen & bombar in 1-0 helt plötsligt. Och sen rasslade det till & slutresultatet blev 5-0 till Sverige! :D Helt okej!
Nu ska jag krypa ner & sova. Imorgon har jag lite jag ska göra :) Äntligen! Inte alls kul att vara arbetssökande.. Men egentligen har jag semester denna veckan ut, SEN är jag arbetslös. Men endå, redan uttråkad, haha!
& idag ösregnar det inte ute, så skönt! Det passar väldigt bra, för Kevin & jag ska ut till Hasslö & städa & tvätta bilen :) Skönt att lämna stan en stund!
Så nu ska jag städa & fixa lite här hemma först & göra ett försök att se någorlunda okej ut, sen bär det av!
& ikväll är det inte vad som helst på tv, det är FOTBOLL! :D Sverige kickar azz med stackars San Marino (Europas sämsta fotbollslag) & jag hoppas på många mål för Sveriges del! Strax under 10 eller fler ;)
Ni ska väl kolla? :D Kl 8 börjar det på kanal 3, så skiiiit i Idol nu! :D
Kanske skulle måla blågula naglar kvällen till ära? Får seee, hihi!
Kvällen bestod av Idol, Fifa & sen visade jag Kevin dokumentären om lejonet Christian som jag såg förra veckan.
Nu har jag krypit ner & Kevin borstar gaddarna..
Leo leker med ett sugrör på golvet & det regnar så härligt ute :)
Ska somna & lägga den här dagen bakom mig i ett glömskans fack, så jag slipper minnas dagar då allt känns blä.
Lipstick Jungle ligger här - i bokformat & väntar på att jag ska greppa den & börja läsa. Och det kommer jag göra.
Imorgon har jag inget planerat mer än att jag ska försöka komma ut på en pw. Milen i stan eller en lång promenad på Hasslö? Det är frågan det.
Förresten, någon av mina läsare som ska till Helsingborg inom de närmsta dagarna? I så fall, kontakta mig, jag behöver nämligen någon som kan göra mig en tjänst ! (värt ett försök)
Nu ska jag läsa & drömma lite om den nya lägenheten.. Det börjar närma sig, snart bara en månad kvar & det finns så mycket jag vill köpa & så mycket jag vill planera, inreda & göra.
Jag tog tag i mig själv & åkte till Arbetsförmedlingen. Där satt jag i 1 ½ timme (???!!!) & blev sen inskriven igen.. Sen åkte vi till Maxi & handlade.
Det var mycket vi handlade idag, oj! Men så är det ibland, haha! Många bra erbjudanden = mycket i påsen ;)
Nu har vi precis ätit & jag är så trött. Jag fryser & ska nog krypa ner under täcket en stund & värma mig.
Leo ligger fortfarande hos mig, så vi ska väl kela, hihi.
Självklart har han varit inne i den tidigare, han har tillochmed klättrat längs taket där inne.
Men idag skulle jag skoja till det med Kevin så jag gömde mig i gaderoben på golvet under kläderna.
Och Leo såg när jag skuttade in dit & stängde dörren.
Så vad gör han?
Jo Leo öppnar dörren försiktigt & på helspänn står han & tittar in med en skräckslagen blick.
Jag viskar till honom (för att inte Kevin ska hitta mig) & Leo blir livrädd!
Det tar ca 10 minuter innan Kevin överhuvudtaget har insett att jag är försvunnen & under de 10 minuterna så håller Leo på att öppna gaderoben & kika in & bli rädd om & om igen.
Det hjälpte inte att jag viskade eller sträckte fram handen, för han var rädd för allt runt omkring.
Sen hittade Kevin mig & efter det så har Leo varit på helspänn utanför gaderoben & kikat in, redo att fly därifrån om något skulle komma, haha! Dummer!!
Och om vi gjorde ett ljud under tiden som han stod på helspänn & kikade, så flyger han upp i luften, likaså om man snuddar vid honom.
Jag fick detta på film, haha! Älskade kise, du är bäst ♥
Nu ligger han hos mig i soffan & spinner. Men gaderoben är fortfarande lääääääskig. Haha.
jag älskar detta klippet på Ola. Han berättar nämligen om "bomben", dvs om när han gick ut med bland hans vänner, att han är bisexuell.
Detta är filmat ganska nyligen & Ola är så skön!
Han är så underbar som kan ta allt så lätt & enkelt, som aldrig skäms eller mår dåligt över sånt som en annan skulle må dåligt över. Han är annorlunda & han tycker det är det bästa som finns.
Hans inställning är underbar & det har jag alltid tyckt.
Detta klippet är ett väldigt bra exempel på hur lugn, trygg & glad han är. Han tar allt med ro & skäms inte över allt.
Man kan inte leva livet med skam eller oro över att skämma ut sig. Bjud på er själva istället!
Vi är äntligen klara med allt i källaren.. Och nu är det lite kaos hos oss. Det är fuktigt som tusan & typ mögel i källaren, så vi vägrar ställa något där nu! Vi fick ju slänga en massa grejer pågrund av att de blivit förstörda!! Hur dåligt??!
Så nu står det 8 kartonger i köket.. Vi får ha de så tills vi flyttar!
Den nya lägenheten har ett förråd som är ENORMT! Sjukt bra, men nu har vi ju inte alls mkt grejer att ställa där, haha!
Vi åkte iväg & skänkte lite grejer, lämnade loppisgrejer hos mamma & sprang in på Maxi för att köpa avokado.
Nu lagar vi Tacos & ikväll börjar Idol! Kevins favoritprogram.
Jag är inte så förtjust i Idol - bara om det kommer någon som Sebastian Karlsson, Amanda Jensen eller Olle. Då skiner jag som en sol & kollar gärna. Men i alla dessa år har jag tittat pågrund av en enda sak (ja, förutom att Kevin velat titta då) & det var pågrund av Peter Jihde. Denna fantastiska människa. Han vet hur man bjuder på sig själv, hur man fjantar till det & han connectade så bra med ungdomar som gamlingar.
Och nu, nu är han borta.. Han har lämnat Idol bakom sig & jag tror det är ganska så dött där nu..
Och som om inte det var nog så slutade min favvo-jurymedlem! Andreas! Ja, jag ska se Idol ikväll & ge det en ny chans.
Samma sak varje år, alltid en ny chans. Men det finns ju inga fler Sebastian Karlsson kvar ju! & inga Amanda Jensen heller för den delen!
Och inte en Peter Jihde.. buhu, snyft!
Men det ska bli mumsigt med Tacos & mysigt att sitta i Ziperallerna & gosa!
- Vi har inte ätit sedan halv 12 & klockan är nu 19.00.. Vi är vrålhungriga! Dumma mig som inte äter regelbundet..
Om bara en pytteliten stund sätter Bejjbii & jag igång med denna söndags projekt - nämligen total utrensning av förrådet! Kul! :D Jag har läängtat efter att få rensa ut där.
Så idag kör vi, vi har säkert en del som ska säljas & en del som ska slängas. Och eftersom vi flyttar "snart" så är det bra om det är gjort då.
Och detta bestämde vi i måndags, så idag ska det bannemej bli av!
- Igår var vi hos Emma & Victor. Vi såg två skräckfilmer, den första hette "I spit on your grave", från 2010. SE DEN INTE! Den var sjuk. Helt jävla sjuk. Jag fick låta bli att kolla under en låång del av filmen för det är inte okej att göra sånt på film.. Så jävla vidrigt. Speciellt om man är tjej...
Nä, vilken sjuk jävel det måste vara som har kommit på detta & vilken inspiration det ger till andra sjuka människor där ute i världen. Usch. Se den inte!
Sen såg vi en annan skräckis som Emma somnade till & jag slumrade till lite emellanåt jag med, så jag kan inte säga om den var bra eller dålig.. hehe.
Men nu ska vi sätta igång med jobbet här hemma! Ser fram emot detta, älskar grovstädning där man rensar bland alla man har & slänger en massa. En befrielse verkligen :)
Bejjbii & jag ska ut på stan för att handla mat, sen ska vi vidare till Emma & Victor där vi ska ha den vanliga bakisdagen. Och precis som i vanlig ordning blir det skräckfilm! Woho.
Oj, jag lever! :D Det var ju för jävla väl det! haha
Och inte får jag sova ut, för kl kvart över elva ska vi åka till Ronneby Brunn & fira Mauritz som fyller 90 & äta middag & så där.
Så ingen rast ingen ro.
Ska ta mig en återställare. Och med återställare så menar jag mjölk. Massa mjölk. Och mjölken tog slut precis (igen? Vafaaaan) så jag ska gå upp till Hemköp nu & köpa mera! Ettt måste dagen efter - mjölk!
Hade en sjuuuuukt bra kväll igår men Sverige loosade på fotbollen.. Fan :( Menmen, nya tag på onsdag grabbar!
Lägger upp bilder från igår i eftermiddag, för nu hinner jag verkligen inte. Sorry.
Kul som bara den hade jag, men min tand gör såå ont! Den tar död på mig. Aj. Knappt ett öga torrt på mig :(
Faaaan vad jag avskyr mitt hår. Färgen är hemsk & på den här bilden är det äkta gult, haha. Shiet, inte vackert alls.. Menmen, här är kvällens outfit! Bestämde mig för shorts också. Ville vara simpel men lite fin så det fick bli ett enkelt svart linne, blommig kofta & shorts :) & smycken på det såklart!
Nu är jag ganska trött.. Hade behövt sova lite till.. Men mest av allt var det en dusch som jag behövde. Så jag har precis avnjutit en lång dusch. Hade slipdamm överallt så det var verkligen nödvändigt..
Jaja, nu ska jag nog ta en powernap med Leo, han är redo. Ligger redan & gosar på överkastet i sängen, bebis! ♥
Sen ska jag svira om till något som jag känner är fint just idag & ta mig liiite dooley´s - mums!
Men först ska jag slappa lite, trötter!
- & kollar fridrotten..
& hörrni, IKVÄLL MÖTER SVERIGE UNGERN!!! MISSA INTE!
Idag hade jag ställt alarm på kl åtta. Jag ska nämligen iväg & jobba lite, hos mamma!
Dom har tagit ut alla möbler i huset & golven har slipats, så nu ska vi tvätta väggar & lister! Kul? Njaaa. Men jag ställer upp ändå :)
Ska slänga i mig en stadig frukost & åka ut till henne.
Leo ligger i min famn just nu så det blir svårt att slita sig.
Har sovit dåligt inatt också.. Meeen jag piggnar nog till :)
Då vet ni vart jag befinner mig idag! Ikväll blir det sushi & partaj med brudarna, så det ska bli kul! :D
Den jobbiga frågan är bara.. What to wear? Nu när shorts-säsongen garanterat är över.. Ja, vafasen tar man då på sig? Kjol är totalt uteslutet.. Mjaa, jag får fundera på detta när jag ligger i slipdammet på golvet & putsar!
Den senaste timmen har jag kollat på en dokumentär om lejonet Christian. Ni har säkert sett det omtalade reunion-klippet på youtube eller åtminstonde hört talas om det? Det är trots allt femtio miljoner människor som sett det & jag var en av dom..
Nu har dokumentären om hela historien visats i Sverige & finns påsvt play där jag precis såg den!
Jisses vilken fin, otrolig & unik historia.
Grät som en liten bebis..
Jag tycker att lejon hör hemma i det vilda, inte i burar på zoo eller i inhägnader. Och definitivt inte hemma hos två privatpersoner som i detta fallet.. Nej. I det fria!!
Men på 60-talet var det mesta än så länge tillåtet & då gick det att köpa lejon, leopader & elefanter på Harrods i London.. Och då fanns det två män som bestämde sig för att köpa ett lejon. Och det är verkligen helt otroligt att se hur ett lejon kan bli tam som en katt/hund & faktiskt lyckas få ett sånt band till sina människor.. Helt otroligt!
Ni måste se den!
Den är knappt en timme lång & utan reklamavbrott såklart & helt fantastisk.
En autograf som min kusins pojkvän eller kompis (kommer inte ihåg) ordnade till mig när han stötte på Ola & Leari i en bar. Dock blev det fel med namnet, så det är min kusins namn som står där ;) haha! Men jag blev ju lika överlycklig för det!
Här har jag målat av Ola när han var med i tidningen på sin 25 årsdag. Detta är alltså för 10 år sedan. Gammal bild. Kul! Som den blev, haha!
Här har ni alltså min The Ark pärm. Det finns maaaaassa tidningsutklipp & foton mm i den. Så kul. Kommer aldrig slänga den. Synd jag slutade fylla den, för det får plats mycket till. Men men.
Jag var 12 år när jag började klistra i denna. Haha. Har även ett riktigt foto på Jepsson som min kusin tagit själv. Det tyckte jag var ashäftigt på den tiden. Haha.
En del saker stannar för evigt, som The Arks musik.
Tänk att tatuera in orden "It takes a fool to remain sane".. Det vore en perfekt tatuering på mig. För den betyder hur mycket som helst för mig & det den säger är så sant. Så jäkla sant!
Detta var den sista låten på The Arks sista spelningen någonsin i Malmö. Och där var jag.
Det är så känslosamt. Ni skulle bara ha hört Ola innan låten, då hade han en lång paus där han pratade med oss. Han är underbar & han har så rätt. Han har helt rätt syn på världen, människan & hur man borde leva.
Varför bry sig om skitsaker, varför leva ett liv i skam där man skäms över allting? Varför hålla tillbaka sina känslor, kärlek & allt man drömmer om bara för att man skäms & inte vågar?
"Gå ut i världen & lev!! Älska!!" skriker han i slutet på denna låten..
Ola har helt rätt. Och det är riktigt känslosamt att höra honom prata om bandet & hur det nu är dags att ta farväl.
Tänk om det fanns fler Ola Salos.
It's your right to laugh at me, and in turn that's my opportunity, to feel brave!
Jag har under ett halvår tagit 3 sprutor med Twinrix. Det är ett vaccin mot Hepatit A & Hepatit B.
Det är inte många som vet vad det är för sjukdomar & hur man får dom eller hur allvarliga & vanliga dom är.
Därför tänkte jag skriva lite om dom så ni som inte redan visste, får bättre koll.
Tydligen har det gjorts en undersökning som visade att ungdomarna i Blekinge är de bästa i hela Sverige på att vaccinera sig mot just hepatit A+B. Du borde också göra det!
Här kan du läsa varför:
Hepatit (gulsot) A och B är allvarliga leverinfektioner som finns mer eller mindre i hela världen. Det är klokt att vara vaccinerad var du än befinner dig och i synnerhet när du reser till trakter där sjukdomarna är vanligt förekommande. Smittan finns nu även i Sverige. Smittas man av hepatit A kan det ta upp till ett år att hämta sig ifrån sjukdomen. Smittas man av hepatit B kan man i värsta fall utveckla en kronisk form av hepatit B som kan leda till allvarliga leverkomplikationer.
Hepatit A
Hepatit A är ett virus som kan finnas i förorenat vatten och i rå eller otillräckligt tillagad mat, till exempel skaldjur eller grönsaker. Den som drabbas av hepatit A-smitta kan sedan lätt föra smittan vidare genom exempelvis dålig handhygien vid toalettbesök.
Tiden från hepatit smitta till dess man insjuknar är cirka en månad för hepatit A. De första besvären är influensaliknande med feber, illamående och aptitlöshet. Efter en vecka uppträder de typiska symtomen för leverinflammation: mörk urin, gulaktig ögonvita och hy. Det finns ingen behandling för hepatit A utan den måste läka ut av sig själv. Det kan ta upp till ett år innan kroppen återhämtat sig. Eftersom levern är drabbad bör man inte dricka alkohol. Det kan också vara problem att ta vissa mediciner under sjukdomstiden.
Hepatit B
Hepatit B smittar främst via blod och sexuella kontakter. Senare tids forskning pekar på att sjukdomen även kan smitta via saliv. De flesta infektioner läker ut, men ett betydande antal övergår i ett kroniskt tillstånd, där man ofta förblir smittsam. Speciella risksituationer är oskyddat sex, piercing, tatuering och akupunktur. Men även lokal akutsjukvård räknas hit. Om du råkar ut för en olycka utomlands och därför måste få blod finns det en risk för att bli smittad av Hepatit B. I Sverige testas blodet mycket noggrant men det har ändå förekommit att patienter fått blod med Hepatit B i.
Det kan ta 2-6 månader från smitta tills man börjar må dåligt, vilket gör det svårt att veta när man smittades. Symtomen liknar dem för hepatit A, men 5-10% av de vuxna som får hepatit B utvecklar en kroniska formen av hepatit B. De allvarligaste komplikationerna vid kronisk hepatit B är skrumplever och i mer sällsynta fall levercancer. Vid skrumplever återstår bara behandlingsmöjligheten levertransplantation. Det gör hepatit B till den näst vanligaste orsaken till cancer efter rökning globalt sett.
Jag tycker att du borde ta & vaccinera dig mot Hepatit.
För att vaccinera dig kan du vända dig till infektion-avdelningen på ditt närmsta sjukhus.
Du tar då din första spruta sen väntar du 1 månad innan du tar nästa, sen ska det gå 6 månader till den sista.
Jag har inte hittat priset för vaccinationen, men för de tre doserna & för utförandet så kostar det nog runt 1500 kronor.
Jag har fått doserna av min mamma & det är också hon som tagit sprutan på mig, eftersom hon är sjuksköterska. Därför har jag inte betalt något.
Hemskt att se drottningens missnöje med prinsessan Diana & hur hon så kyligt kan vifta bort hennes död. Stackars Diana. Såg en intervju med henne igår från 1995 & hennes ögon var så sorgsna.. & bara 2 år efter det dog hon så tragiskt.. Igår var det 14 år sedan hon dog i bilolyckan i Paris.
Filmen fokuserar på det som händer efter Dianas död, hur drottningen reagerade & hur hon "skötte" allt. Vilket hon skötte fruktansvärt dåligt.
Diana förtjänade 100 ggr bättre.
- Som jag nämnt tidigare så älskar jag filmer som är sanna. Och denna är just det.
Sprutan gjorde ju ont :( det var mamma som stack oss igen & denna var lätt den värsta av dom 3! Skönt att det var den sista. Själva sticket i sig känns ju knappt, men sen när hon sprutar in vaccinet, aaaaj vad det sved, haha! Men överlever en fegis & klenis som jag så överlever alla ;)
Stannade kvar på mammas jobb en stund efter det & pratade lite, drack en kopp kaffe för att piggna till (känner mig som en zombie idag) & jag älskar mamma-tid!
Nu är jag hemma & har bytt om till "hemmakläder" dvs mjukiströja & mjukisbyxor & stram hästsvans.. Tur ingen ser mig ;) ja, förutom Leo då!
Ska se några filmer jag så hemskt gärna vill se men som inte Kevin vill se. Får passa på när han är iväg :) & på tal om Kevin så är det hans dator jag skriver ifrån.. Han använder sin dator ca 1 timme i veckan, så jag får använda denna i fortsättningen. Snäll han är, min bejjbii ♥
Så nu slipper ni inte mina uppdateringar ;)
Och hörrni, jag älskar gamla filmer men även filmer som utspelar sig för jäätte länge sedan! Filmer som Jane Austens alla filmer, Coco Chanel mfl. Har ni något tips på en bra sån "gammal" rulle?
Ojojoj, jag tror min dator sjunger på sista versen just nu...
Den tog över 10 minuter att starta & nu är den seeeeg.
Så då får jag väl skicka iväg den på lagning & ja, då blir det glest med uppdatering & internet överhuvudtaget. Tråkigt!!
Men för tillfället lever den, så jag får passa på!
Idag är Bejjbii hemma på dagen så jag vet inte vad vi ska hitta på, mer än att kl 14 ska vi vaccinera oss för sista gången mot Hepatit A & B. Skönt, avskyr sprutor!!!
Sen ska han jobba & jag ska hem..
Ska ta mig en pw idag också :)
Nu ska jag ta det lite lugnt & se ett bra program på tv.
Har så sjukt jäkla ont i vänster sida av munnen, både uppe & nere, för där är visdomständerna på väg upp ut köttet & det gör svinont!!! Åh jag kan knappt svälja eller äta eller prata ens. AJ AJ AJ!
Jag har ofta ont i mina visdomständer & har haft det länge, de växer liksom i omgångar. Jag har ont i någon vecka sen är det uppehåll i några veckor, sen börjar de växa igen. Men denna gången gör det sjukt mycket mer ont än tidigare! :O