RESULTATET DÅ JAG BLEV SPÅDD
Jag tänkte med detta inlägg sammanställa vad jag fick veta när jag i förra veckan blev spådd för första gången. Jag fick till mig väldigt mycket under totalt 60 minuter så jag kan inte minnas allt. Men vissa saker fastnade och jag har gått igenom så mycket som möjligt av det jag kunde minnas efteråt, för att kunna återberätta om det här. Men innan jag börjar vill jag vara tydlig med att jag inte gett henne någon som helst information om någonting i mitt liv eller om mig. Jag valde även att inte visa några större reaktioner på det hon sa då jag läst en del om att reaktionerna hos den som blir spådd kan vägleda personen som spår och jag ville verkligen inte det. Jag märkte att hon ibland hoppades på svar eller lite av en reaktion från mig, men som sagt så försökte jag att vara så neutral som möjligt. Jag ska också säga det att hon nämner aldrig död, allvarliga sjukdomar osv för den som blir spådd. Hon pratar inte heller om andra levande människor t.ex kan man inte fråga hur någon annan känner eller tänker osv då hon tycker att man gör intrång utan den personens medgivande varför hon istället fokuserar helt och håller på den som blir spådd. Kom ihåg nu att detta är vad hon har sagt och inte nödvändigtvis sanningen.
Det hela började med att jag fick blanda och sortera korten för att min energi skulle komma åt korten. Därefter la hon ut min "ryggrad" med fyra kort och sedan la hon ut fler kort bort från ryggraden. Något av det första hon sa var att jag är en ung själ. Jag har inte levt så många liv ännu. Hon kände även att jag var mottaglig om än inte anmärkningsvärt. Enligt henne är jag en väldigt trygg, stabil och lugn person. Jag vet vad jag vill ha och är inte vilse i livet. Jag tar för mig av det jag vill ha. Det ska ha varit så även när jag var barn. Hon menade på att vuxna aldrig har behövt oroa sig för mig då det var tydligt att jag skulle klara mig på egen hand redan som ett litet barn.
Hon pratade lite kort om min och Kevins relation och om hur stark den är. Enligt henne har jag funnit min livspartner, min älskare och den person som gör att vi tillsammans utgör ett team som är orubbliga och att det kommer att förbli så livet ut. Även där står jag stadigt och lugnt och har ingen anledning att någonsin känna annorlunda.

Vad gäller livet just nu så har jag ingen önskan att flytta på mig, jag har funnit min plats och kommer inte att flytta på mig (från Blekinge alltså). Däremot var hon osäker på vad kortet som visade att jag skulle ge mig ut på en resa kunde tänkas betyda för mig. Hon kunde inte se vad för typ av resa eller i vilket sammanhang. Hon såg också att jag var mycket tillfreds med min arbetssituation likväl som livet i stort.
Något som bekymrade henne var en man som hon menade på fanns med mig hela tiden i livet vilket han även var i korten. Hon kunde inte förstå vem han är och vilken betydelse han har i mitt liv. Det kom dock att visa sig under seansen att han återkom hela tiden. Jag märkte att hon blev frustrerad då hon inte kunde lista ut vem han är och varför han är så starkt närvarande i mitt liv. Hon sa även att jag sedan jag var ett barn har velat kunna säga "jag har en pappa" och att jag har sökt efter detta men aldrig blivit besvarad på ett känslomässigt plan. Jag valde som sagt att inte ge henne några ledtrådar, däremot har jag ett mycket komplicerat och avvaktande förhållande till vuxna män av flera skäl. Kanske att han symboliserar det? Jag valde i slutet av besöket att dela med mig av detta när vi var klara och även om hon trodde att det fanns en stor chans att det var så, så kunde hon ändå inte få till sig den faktiska innebörden av mannen i korten. Däremot konstaterade hon att jag har all anledning att känna så och att det dessvärre, inte kommer att bli annorlunda för mig i framtiden heller.
Hon radade också upp de kommande 8 månaderna i mitt liv (räknat från och med september) och det var ytterst märkligt att den månad som jag avskyr, fruktar och önskar inte fanns också var den månad som korten varnade för. November pratar jag om. Där står en mörk man och han speglar hur jag kommer att må i november vilket inte förvånar mig alls. September däremot kommer att bli en bra och mysig morgon för mig och den värsta kommer att bli december. I juni nästa år kommer jag att stå inför ett val där jag verkligen måste ta mig tid att väga de båda innan jag bestämmer mig - dock är det något väldigt positivt.

Sen kommer vi till det där som hon egentligen inte ville berätta om, men hon kände sig ändå tvungen att förvarna mig. Det kommer nämligen ske något riktigt jobbigt där jag och två andra personer är involverade. Jag kommer att ta mycket stryk och det kommer bli tufft, riktigt tufft. Hon gav mig därför vägledning där hon sa att jag måste vända på klacken och gå därifrån, även om jag egentligen inte vill. Jag ska inte lägga mig i utan bara gå. Och det är viktigt att jag inte känner skam efteråt för det fanns inget jag hade kunnat göra ändå. Detta kunde hon sedan se i kortet som representerade december månad att det är då som detta kommer att ske.
Slutligen pratade hon en del om att jag är en klok människa som är trygg och lugn i mig själv. Enligt henne är jag den personen i mitt umgänge som de flesta vänder sig till om de har några funderingar eller söker vägledning. Jag är också trygg på jobbet och alltid öppen för nya utmaningar och att utvecklas. Hon sa också att jag var riktigt svår att läsa av då jag hade en rejäl mur omkring mig, men att jag har anledning att ha en sådan.
Det var det som jag tyckte var mest värt att ta upp. Jag har säkert glömt hälften men hur som haver är jag väldigt nöjd med mitt besök hos Elisabet och jag kommer att komma tillbaka senare när jag är redo att bli spådd igen. Nu undrar ni nog om detta stämde? Eller hur? Jag kan säga som så att det mesta stämmer på ett eller annat sätt så jag är absolut imponerad. Hon kunde även berätta om de anhöriga som är med mig hela tiden och om den dam som jag sett i vårt hus (en ande alltså) och som jag trodde tillhör hon huset och inte mig eller Kevin. Så spännande!!